reklamı kapat

POPÜLER

Unitree H1 insansı robot LOG Görsel

Unitree H1, hidrolik kullanmadan ters takla atabilen ilk insansı robot oldu [Video]

Çin merkezli olarak geliştirilen iddialı seçeneklerden Unitree H1, hidrolik kullanmadan ters takla atabilen ilk insansı robot oldu.

Çinli şirket Unitree tarafından geliştirilen “ilk” insansı robot Unitree H1, alandaki rekabeti hareketlendiren en yeni seçenek olarak geçtiğimiz aylarda dikkat çekmişti. Model daha önce yapılan açıklamaya göre pazara çıkarıldığı zaman yaklaşık 90 bin dolara alınabilecek. 180 cm boyunda ve 47 kg ağırlığında olduğu açıklanan H1, 30 kg yük taşıyabiliyor ve şirketin kendi geliştirdiği 360 Nm’lik M107 motorlarıyla donatılan eklemleri geniş bir esneklikle çalışabiliyor. Esnek parmaklara sahip özel elleri aktif olarak geliştirme aşamasında olan robot, kafasındaki Intel RealSense D435i kamera sistemiyle çevresini derinliğiyle beraber algılayabiliyor ve aynı zamanda bir LiDAR da taşıyor. 864-Wh batarya ile donatılan ancak halen maksimum kullanım süresi açıklanmayan robot için daha önce bozuk arazilerde saniyede 1.5 metre, düzgün arazide ise saniyede 5 metre koşabiliyor denilmişti. Robotu şimdi gündeme getiren ise sayfanın üstündeki video oldu. Bu videoda robotun herhangi bir hidrolik sistem kullanmadan ters takla atması gözler önüne seriliyor. Bu taklayı sadece güçlü “M107” motorlarını kullanarak yerine getirebilen ve iniş biraz zor olmasına rağmen sorunsuz bir tur tamamlayabilen robot, ses getirmeye devam ediyor ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise robotun saniyede 3.3 metre yol alarak kendi sınıfında dünya rekoru kırdığı duyurulmuştu. İnce ayaklarıyla ulaştığı bu hızı aşağıdaki videoda görebileceğiniz robot, aynı video içinde yer aldığı üzere merdiven inip çıkabiliyor ve aynı zamanda dans edebiliyor. Denge konusunda sorunu olmayan ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas gibi darbelere dayanabilen insansı robot Unitree H1, halen prototip aşamasında yer alıyor, firma ticari çıkıştan en az üç yıl uzakta bulunuyor.

Çinli insansı robot Unitree H1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu