reklamı kapat

POPÜLER

Çinli firmanın tekerlekli robot köpeği yürümeye başladı [Video]

Çinli firmanın tekerlekli robot köpeği iki ayak üstünde yol almaya da başladı [Video]

Çinli firmanın tekerlekli robot köpeği iki ayak üstünde yol almaya da başladı. Farklı formlar ilginç şekilde bir araya getirilmeye devam ediliyor.

Bu “W1” adı verilen robotun arkasında Çinli LimX Dynamics firması yer alıyor. Temelde bir robot köpek olan ancak ayaklarında tekerlekler bulunan W1, yapılan geliştirmeler ile artık iki ayağı üzerine kalkarak yol alabiliyor ve bu sayede ufaktan insansı forma geçiş yapıyor. Dengesini iyi şekilde kurabilen robot köpeği yukarıdaki videoda gözler önüne seren şirket, robotun 360 derece dönebildiğini ve ayağa kalktığı zaman 152 cm boyunda olduğunu açıklıyor. Çevresine büyük oranda çarpmadan yol alabilen ve çarptığı zaman gerekli manevraları yaparak yoluna devam edebilen robot, şu an test ile geliştirme aşamasında yer alıyor ve birçok farklı inceleme/arama kurtarma senaryosu için düşünülen gelecek çözümleri arasına dahil oluyor. LimX Dynamics bizim gündemimize ilk defa gelmedi, geçtiğimiz ay test için şiddet gören en yeni robot Biped Robot P1 olmuştu. Bu robotun arkasında da LimX Dynamics firması yer alıyordu. Kolları olmadığından yarı insansı robot diyebileceğimiz Biped Robot P1, iki bacak üstünde hareket eden ve dengesini bozuk arazide oldukça iyi kurabilen bir seçenek olarak karşımızda yer alıyor. Bu aralar hemen aşağıda izleyebileceğiniz test videosu ile çok dikkat çeken robot, bazı benzerleri gibi gelen darbelere çok iyi şekilde dayanabiliyor. Gelecek için ilginç bir gösterim daha yapan P1, ileride işlevsel kollar kazanarak daha da yetenekli hale gelebilir.

Bundan önce Çin merkezli olarak geliştirilen iddialı seçeneklerden Unitree H1’in hidrolik kullanmadan ters takla atabilen ilk insansı robot olması ses getirmişti. Unitree H1, alandaki rekabeti hareketlendiren en yeni seçenek olarak geçtiğimiz aylarda dikkat çekmişti. Model daha önce yapılan açıklamaya göre pazara çıkarıldığı zaman yaklaşık 90 bin dolara alınabilecek. 180 cm boyunda ve 47 kg ağırlığında olduğu açıklanan H1, 30 kg yük taşıyabiliyor ve şirketin kendi geliştirdiği 360 Nm’lik M107 motorlarıyla donatılan eklemleri geniş bir esneklikle çalışabiliyor.

Esnek parmaklara sahip özel elleri aktif olarak geliştirme aşamasında olan robot, kafasındaki Intel RealSense D435i kamera sistemiyle çevresini derinliğiyle beraber algılayabiliyor ve aynı zamanda bir LiDAR da taşıyor. 864-Wh batarya ile donatılan ancak halen maksimum kullanım süresi açıklanmayan robot için daha önce bozuk arazilerde saniyede 1.5 metre, düzgün arazide ise saniyede 5 metre koşabiliyor denilmişti.

Hepsinden önce ise robotun saniyede 3.3 metre yol alarak kendi sınıfında dünya rekoru kırdığı duyurulmuştu. İnce ayaklarıyla ulaştığı bu hızı aşağıdaki videoda görebileceğiniz robot, aynı video içinde yer aldığı üzere merdiven inip çıkabiliyor ve aynı zamanda dans edebiliyor. Denge konusunda sorunu olmayan ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas gibi darbelere dayanabilen insansı robot Unitree H1, halen prototip aşamasında yer alıyor, firma ticari çıkıştan en az üç yıl uzakta bulunuyor.

Çinli firmanın robot köpeği yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu