reklamı kapat

POPÜLER

Unitree G1

Çin’den yeni bir iddialı insansı robot daha geldi: Unitree G1

Çin’den yeni bir iddialı insansı robot daha geldi. Görücüye çıkarılan Unitree G1, hareket kabiliyeti ve yapabildikleriyle ses getirdi.

Çinli şirket Unitree tarafından geliştirilen “ilk” insansı robot Unitree H1, alandaki rekabeti hareketlendiren bir seçenek olarak geçtiğimiz yıl çok dikkat çekmişti. Şimdi ise H1’den farklı olarak 90 bin değil sadece 16 bin dolarlık bir satış fiyatı verilen yeni insansı robot Unitree G1 öne çıkarıldı. Hemen aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz robot, geniş bir hareket kabiliyetine sahip ve hem hızlı (Saniyede 2 metre yol alabiliyor) hem de darbelere belirli bir seviyeye kadar rahatlıkla dayanabiliyor. 35 kg’lık bir ağırlık açıklanan ve taşınma durumlarında kolları ile bacaklarını katlayarak oldukça kompakt hale getirilebilen robot, resmi veriye göre 9.000 mAh batarya ile yaklaşık 2 saat boyunca görev yapabiliyor. Aşırı hassas olmasa da 3-4 sene önce mümkün olmayan çok sayıda ince görevin altından kalabilen insansı robot, kafasında 3D LiDAR sensörü ve farklı kameralar barındırıyor.

Hatırlamak adına 180 cm boyunda ve 47 kg ağırlığında olan eski model Unitree H1, 30 kg yük taşıyabiliyor ve şirketin kendi geliştirdiği 360 Nm’lik M107 motorlarıyla donatılan eklemleri geniş bir esneklikle çalışabiliyor. Esnek parmaklara sahip özel elleri aktif olarak geliştirme aşamasında olan robot, kafasındaki Intel RealSense D435i kamera sistemiyle çevresini derinliğiyle beraber algılayabiliyor ve aynı zamanda bir LiDAR da taşıyor. 864-Wh batarya ile donatılan ancak halen maksimum kullanım süresi açıklanmayan robot için daha önce bozuk arazilerde saniyede 1.5 metre, düzgün arazide ise saniyede 5 metre koşabiliyor denilmişti. Robotu en son gündeme getiren ise sayfanın altındaki video olmuştu. Bu videoda robotun herhangi bir hidrolik sistem kullanmadan ters takla atması gözler önüne serilmişti. Bu taklayı sadece güçlü “M107” motorlarını kullanarak yerine getirebilen ve iniş biraz zor olmasına rağmen sorunsuz bir tur tamamlayabilen robot, ses getirmeye devam ediyor ediyordu.

 

Bundan önce ise robotun saniyede 3.3 metre yol alarak kendi sınıfında dünya rekoru kırdığı duyurulmuştu. İnce ayaklarıyla ulaştığı bu hızı aşağıdaki videoda görebileceğiniz robot, aynı video içinde yer aldığı üzere merdiven inip çıkabiliyor ve aynı zamanda dans edebiliyor. Denge konusunda sorunu olmayan ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas gibi darbelere dayanabilen insansı robot Unitree H1, halen prototip aşamasında yer alıyor, firma ticari çıkıştan en az üç yıl uzakta bulunuyor.

Unitree G1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu