reklamı kapat

POPÜLER

Biped Robot P1

Test için şiddet gören en yeni robot Biped Robot P1 oldu [Video]

Test için şiddet gören en yeni robot Biped Robot P1 oldu. Bu robotun arkasında Çin merkezli olduğu söylenen LimX Dynamics firması yer alıyor.

Kolları olmadığından yarı insansı robot diyebileceğimiz LimX Dynamics imzalı Biped Robot P1, iki bacak üstünde hareket eden ve dengesini bozuk arazide oldukça iyi kurabilen bir seçenek olarak karşımızda yer alıyor. Bu aralar hemen aşağıda izleyebileceğiniz test videosu ile çok dikkat çeken robot, bazı benzerleri gibi gelen darbelere çok iyi şekilde dayanabiliyor. Gelecek için ilginç bir gösterim daha yapan P1, ileride işlevsel kollar kazanarak daha da yetenekli hale gelebilir.

Bundan önce Çin merkezli olarak geliştirilen iddialı seçeneklerden Unitree H1’in hidrolik kullanmadan ters takla atabilen ilk insansı robot olması ses getirmişti. Unitree H1, alandaki rekabeti hareketlendiren en yeni seçenek olarak geçtiğimiz aylarda dikkat çekmişti. Model daha önce yapılan açıklamaya göre pazara çıkarıldığı zaman yaklaşık 90 bin dolara alınabilecek. 180 cm boyunda ve 47 kg ağırlığında olduğu açıklanan H1, 30 kg yük taşıyabiliyor ve şirketin kendi geliştirdiği 360 Nm’lik M107 motorlarıyla donatılan eklemleri geniş bir esneklikle çalışabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esnek parmaklara sahip özel elleri aktif olarak geliştirme aşamasında olan robot, kafasındaki Intel RealSense D435i kamera sistemiyle çevresini derinliğiyle beraber algılayabiliyor ve aynı zamanda bir LiDAR da taşıyor. 864-Wh batarya ile donatılan ancak halen maksimum kullanım süresi açıklanmayan robot için daha önce bozuk arazilerde saniyede 1.5 metre, düzgün arazide ise saniyede 5 metre koşabiliyor denilmişti.

 

Bundan önce ise robotun saniyede 3.3 metre yol alarak kendi sınıfında dünya rekoru kırdığı duyurulmuştu. İnce ayaklarıyla ulaştığı bu hızı aşağıdaki videoda görebileceğiniz robot, aynı video içinde yer aldığı üzere merdiven inip çıkabiliyor ve aynı zamanda dans edebiliyor. Denge konusunda sorunu olmayan ve Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas gibi darbelere dayanabilen insansı robot Unitree H1, halen prototip aşamasında yer alıyor, firma ticari çıkıştan en az üç yıl uzakta bulunuyor.

Biped Robot P1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu