reklamı kapat

POPÜLER

Robot köpek MIT Mini Cheetah

Robot köpek MIT Mini Cheetah, hızlı koşmayı kendi başına öğrenerek rekorunu kırdı

MIT Mini Cheetah robot köpek modeli uzun zamandır geliştiriliyor ve bu sefer bir rekor ile karşımızda yer alıyor.

MIT Biomimetic Robotics Laboratory tarafından hazırlanan robot modeli MIT Mini Cheetahbir test platformu olarak yıllardır gündemde. Mini takısını gerçekten ufak bir gövdesi olduğu için alan robot, özellikle ters takla atabiliyor olmasıyla ciddi şekilde öne çıkmıştı. Bu robot üzerinde çalışmaya devam eden MIT, en son bir “Mini Cheetah sürüsü” ile karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise daha önce 8 km/s hızda koşabilen robotun 14 km/s hıza ulaştığı açıklandı. Bu hız ile kendi rekorunu kıran robot, burada özel bir altyapı kullanıyor ve çok önemli şekilde 14 km/s hıza çıkmayı kendi kendisine öğrenmiş durumda. Yapay zekâ temelinde çalışan özel bir yazılım altyapısından güç alan robot, yüksek hıza çıkmak için gereken en iyi yolu kendisi belirlemiş ve bunun için de çok sayıda deneme gerçekleştirilmiş.

Araştırmacılara göre kurulan bu sistem sayesinde Mini Cheetah hızlı koşmak yanında zorlu zeminlerde yürüme performansını da geliştirebiliyor. Bağımsız hareket kabiliyeti sürekli olarak artan ancak istenirse kontrolcüyle de yönetilebilen Cheetah, zıplama yeteneğine sahip ve fiziksel olarak çevreden gelen darbeleri algılayarak denge kurabiliyor. Düştüğünde tek başına ayağa kalkabilen Cheetah, aynı zamanda yüksekten atıldığı zaman da yumuşak bir iniş gerçekleştirebiliyor.

Halen üzerinde çalışmaların devam ettiği MIT Mini Cheetah, arama kurtarma gibi birçok kullanım potansiyeli bulunuyor. Grup halinde çalışma yeteneğiyle gelecekte birçok konuda kullanılacak izlenimi oluşturan Cheetah, heyecan veren çalışmalar arasında yer alıyor ve özellikle öğrenebilmek yeteneği ile fazlasıyla dikkat çekiyor.

MIT Mini Cheetah bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display