reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Çocuklar için özel teknoloji; Mercedes güvenlik geleceği karşımızda [Video]

Düzenlenecek fuarlarda gösterimi yapılacak olan Mercedes GLE merkezli araç, barındırdığı teknolojilerle güvenli gelecek için umut vadediyor.

Mercedes, Audi ve BMW gibi üreticilerin en amiral gemileri niteliğindeki modellerden başlayıp ürün gamına yayılan teknolojileri standartları belirliyor. Artık otonom ve güvenli sürüş konusunda çok ciddi noktalara gelen bu donanımlarla, sürücüsüz araçlara olan güvenin de artması bekleniyor. Kaza öncesi ve sonrasındaki koruma teknolojilerini bu noktada ayrı bir paranteze almak gerekiyor. Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında sergilenmek üzere karşımıza çok önemli bir konseptle çıkan Mercedes, sürücü ve yolcuların yanı sıra akış halinde olan trafik için de önemli çalışmalar yaptığını gözler önüne seriyor. “Deneysel Güvenlik Aracı” olarak isimlendirilen konsept son jenerasyon Mercedes GLE üzerine geliştirilmiş durumda.


Mercedes iç ve dış donanımlarıyla güvenliği destekliyor

Mercedes’in uzun bir süredir devam eden deneysel güvenlik aracı geleneği, GLE projesiyle aslında 2019 model olarak da nitelendirilebilir. Halihazırda mühendislerin üzerlerinde çalıştıkları ve önümüzdeki süreçte araçlarda sunulacak olan özelliklerin bir anlamda ön gösterimine bakıyoruz. Aracın özelliklerine ilk olarak dışarıdan başlamak gerekiyor. Bu notada hem ızgara hem de arka cam, dijital ekran niteliği taşıyor. Burada anlık işaretlerle yayalara ve sürücülere uyarı vermek ve olası kazaları önlemek amaçlanmış durumda. Kokpit bölümünde ise bizleri otonom sürüşe daha yakın parçalar karşılıyor. Direksiyon ve diğer sürüş ekipmanlarıyla bu havayı yaratan Mercedes, emniyet kemerini koltuğa entegre ederken hava yastıklarını konsolda karşımıza çıkartıyor. Arka taraftaki çocuk yolcuları merkeze alan Pre-Safe Child teknolojisi ise çarpışma anında çocuğa etki eden yükleri azaltmak için önleyici gerilmiş kayış ve yana monteli darbe koruma elemanlarını barındırıyor. İlk olarak haziran ayında Hollanda’da sergilenecek olan araç ardından Frankfurt’un yolunu tutacak.