reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes GLE

SUV ailesinin yeni üyesi; 2019 Mercedes GLE 350de tanıtıldı

12 Eylül 2019

Alman otomobil üreticisinin SUV sınıfındaki temsilcisi yenilendi. Yeni Mercedes GLE, makyajlanan detaylarının yanı sıra plug-in hibrit seçeneği sunuyor.

Mercedes-Benz ailesinin en yeni SUV’u GLE 350de görücüye çıktı. Yeni nesil GLE ailesinde sunulan en büyük yenilik ise plug-in hibrit versiyonun olması. 2.0 litre dizel bir ünite ile kombine edilen elektrik motoru toplamda 320 bg güç, 700 Nm tork üretmeyi başarıyor. Sadece dizel motorun performans değerlerine baktığımızda 194 beygirlik bir değer görüyoruz. Elektrik motoru ise tek başına 136 beygirlik değere sahip. 0’dan 100 kilometreye  6.8 saniyede çıkan araç hem elektrik hem dizel motorları kullandığında saatte 210 kilometreye çıkabiliyor. Eğer sadece elektrik motoru kullanmak isterseniz çıkabileceğiniz en yüksek hız ise saatte 160 kilometre. Mercedes GLE sunduğu batarya ile rakipleri ile aynı seviyelerde. 31.2 kWh’lık bataryası 100 kilometrelik menzil sunuyor. Bu menzilin sadece elektrikli motoru kullandığınızda geçerli olduğunu da hatırlatalım.

Yeni Mercedes GLE tasarım konusunda coupe kardeşi ile benzer nitelikte

Tasarım anlamında geçtiğimiz hafta tanıtılan GLE Coupe ile büyük benzerlikler taşıyan Mercedes GLE 350de, markanın tasarım diline ayak uydurmuş. Bu yüzden aracın çizgilerinde büyük bir yenilik göremiyoruz. Bizi asıl heyecanlandıran biraz önce bahsettiğimiz elektrikli motor eklentisi. Elektrik motoruna ait bataryalar hızlı şarj istasyonları sayesinde oldukça kısa sürelerde doldurulabiliyor. Öyle ki batarya seviyesini %10’dan %100’e çıkarmak sadece 30 dakika sürüyor. Eğer batarya tamamen boş ise bu süre 90 dakikaya kadar çıkıyor. Standart prizlerle şarj etmek isterseniz bu süre 5 saat civarlarında.

İlginizi çekebilir

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ Coupé