reklamı kapat

POPÜLER

hız sınırı içişleri bakanlığı

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni hız sınırı açıklaması!

Kısa süre önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli bir açıklamada bulunmuş ve otoyollarda hız sınırının artacağına işaret etmişti. İşte bu konuda bir açıklama geldi.

Hatırlarsınız dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız limitinin artırılmasıyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “120 kilometreyi yüzde 5 ya da 6’lık artışla yükseltip toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanına sahip olma yönünde bir değerlendirmemiz var” demişti. Bu konuda bir resmi bir basın açıklaması yayımlayan İçişleri Bakanlığı, süreç üzerinde çalışmaların henüz sonlandırılmadığını aktardı. Yani hız sınırı artışı konusunda henüz son karar verilmiş değil. Yayımlanan açıklamada “Sayın Bakanımız, bu konunun değerlendirilmekte olduğunu, gelen talepler çerçevesinde yüzde 5’lik bir artış çerçevesinde çalışmanın yapılacağını belirtmesiyle söz konusu çalışmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile gerçekleştirileceğini ifade etmiştir. ‘Hız limiti 140 kilometreye çıkarılıyor’ şeklinde basına yansıyan haberlerin aksine, konunun henüz çalışma aşamasında olduğu ve tüm yönleriyle değerlendirildiği ifade edilmiştir” cümleleri yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süleyman Solyu, otoyollarda hız sınırı dışında başka açıklamalar da yaptı

Elektronik Denetim Sistemi (EDS) ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım ürettiklerini belirten İçişleri Bakanı, tüm otoyollarda ortalama hız koridoru sistemi oluşturduklarını söyledi. “Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120+12’ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek” diyen Bakan Soylu, bunun caydırıcılık oluşturduğunu belirtti. Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada aynı zamanda trafik kazaların büyük bir bölümünün artık yol kusurundan değil sürücü hatasından kaynaklandığını, kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasıyla olası ölüm ve yaralanmaların da azaldığını aktardı. Bu konuda başka önlemlerin de alınacağı aktarıldı.

İlginizi Çekebilir

Uzaya özel hazırlanmış gibi duran yeni konsept