reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps için sürücüleri sevindirecek güncelleme

Bakan açıkladı: “Otoyollarda hız limiti bir miktar artabilir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda sürücülerin uyması gereken hız limiti kurallarının artabileceğini açıkladı.

2021- 2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımı ile düzenlendi. Toplantıya hem emniyet hem de jandarma cephelerinden önemli isimler katıldı. Yapılan açıklamlarda ise Türkiye’de azalan trafik kazası oranlarına dikkat çekildi. Ek olarak hız limitleri konusunda da tüm sürücüleri ilgilendiren açıklamalar geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ben birçok Avrupa ülkesine gidiyorum. Orada soruyorum, ‘Ne uyguluyorsunuz, ne noktaya geldiniz?’ diye. Ortalama hız koridoru bütün dünyanın kabul ettiği en önemli anlayışlardan bir tanesidir. Bizim yapmamız gereken, sürücüyü bir ortalama hız alışkanlığına sevk etmektir. Ve kritik yerlerde, bu alışkanlığa sevk ettiğimiz andan itibaren ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısını düşürebiliriz.

Mesela ortalama hız tespit sisteminin kurulu olduğu otoyollarda; 2020 yılında toplam kazada yüzde 25, can kayıplarında yüzde 33 azalma sağlandı. Halen yeni otoyollara sistemin kurulumu devam etmektedir.

Kamuoyunda sempatik bir algısı oluşan ve hatta bazen sosyal medya paylaşımlarına konu olan maket trafik aracı uygulamasından da olumlu sonuçlar aldık. Toplam 839 maket trafik ekip aracı, 428 adet de maket trafik polisimiz var. Bunların bulundukları yerlerin 3 kilometre yarıçapındaki alanda trafik kazalarında neredeyse yüzde 30’a yakın, ölüm oranlarında ise yüzde 23,8’lik bir azalış oldu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otoyollarda hız limiti arttırımı için yeni çalışma

Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat; ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da karayollarımızda çok yetkindir. Bizim sürat kilometremiz 120’dir, ona bir yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometredir.

Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, özellikle yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ki ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır” dedi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra