reklamı kapat

POPÜLER

otomobil

Binlerce sıfır kilometre otomobil taşıyan gemi alabora oldu! [Video]

Amerika Birleşik Devletleri’nde trajik bir olay yaşandı. Binlerce otomobil taşıyan yük gemisi Georgia Eyaleti’ninin kıyılarında alabora oldu.

Geçtiğimiz gün ABD’de üzücü bir olay yaşandı. M/V Golden Ray adlı bir yük gemisi, Georgia Eyaleti’nin kıyılarının yakınlarında alabora oldu. Gemide binlerce sıfır kilometre otomobil olduğu söylendi. Bu otomobillerin çoğunun Hyundai ve Kia olduğu gelen bilgiler arasında. Ancak Hyundai cephesi bu konuda çıkan haberleri yalanlayarak gemide Hyundai marka araçlar bulunmadığını söyledi. Kia tarafından ise bir açıklama yok. Toplamda 4000’den fazla otomobil Orta Doğu’ya gidiyordu. Reuters’ın haberine göre geminin neden alabora olduğu henüz bilinmiyor. Gemide bulunan araçlardan daha önemli olarak mürettebat da büyük bir tehlike atlattı. Amerika Birleşik Devleti’ne ait sahil güvenlik ekipleri 24 kişilik mürettabatı kurtarmak için yoğun bir mesai harcadı. Alabora olan geminin pozisyonu nedeni ile bu durum hiç de kolay olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Binlerce otomobil büyük zarar gördü

2 adet MH-65 Dolphin model helikopter, 2 bot ve sahil güvenlik ekiplerinden oluşan kurtarma ekibi, gemi mürettebatını kayıpsız olarak kurtardı. Kurtarma çalışmaları sırasında 20 kişilik mürettabat hızlı bir şekilde kurtarıldı ancak kalan 4 kişi kayboldukları için ilk etapta bulunamadı. Yaklaşık 5 saat sonra kaybolan 4 kişiye ulaşan ekipler, onları da kurtardı. Bu kişiler söylendiği kadarıyla gemideki konumları tespit edildikten sonra delikler açılacak kurtarılmış. Son çıkarılan kişinin 35 saat gemide mahsur kaldığı söyleniyor. Kurtarılmalarının ardından bütün mürettabat hastaneye sevkedilmiş. Alabora olan gemideki araçların heba olması üzücü olsa da kaza sonucu ölen olmaması oldukça sevindirici.