reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce Intel otonom gemi

Rolls-Royce ve Intel’den geleceğe yönelik dev ortaklık

Otonom otomobil modelleri hayatımıza girmeye başladı. Rolls-Royce ve işlemci devi Intel ise otonom gemi sürecini başlatmak için ortaklık kurdu. İşte detaylar;

Rolls-Royce, otonom gemi konusunda uzun süredir çalışmalar yapıyor. Daha önce ilk modelleri 2020 yılında denize indireceğini duyduğumuz firma, bugün süreci gerçeğe dönüştürmek adına önemli bir adım attı. Firma otonom alana ciddi önem veren Intel ile ortaklık kurdu. Bu ortaklığın arkasında bir otonom yani insansız kargo gemisi yer alıyor. Deniz taşımacılığını daha ucuz, hızlı ve güvenli hale getirmek için düşünülen bu gemi, söylendiği kadarıyla bünyesinde LIDAR ve radar birimlerini taşıyacak. Aynı zamanda termal ve yüksek çözünürlüklü kameralar ile donatılacak gemi, firmanın “akıllı farkındalık” sistemi üzerine kurulacak. Bu sayede çevresini kilometrelerce görebilecek gemi, tüm bu altyapı için yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyacak. İşte burada devreye giren Intel, sürece özel tasarlanmış yüksek hızlı Xeon işlemciler ve 3D NAND SSD birimleriyle katkı sağlayacak. Bu tarz bir gemide sensörlerin günde 1 TB kadar veri depolayacağı söyleniyor. Bu verinin işlenmesi ve depolanması konusunda kilit rol üstlenen Intel, temel olarak tüm otonom altyapının sorunsuz olarak çalışmasını sağlayacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce ve Intel, otonom gemi ile deniz taşımacılığının geleceğini kuruyor

İnsan hataları nedeniyle meydana gelen hataları ortadan kaldırmak adına güzel duran çalışma, birçok kişinin işsiz kalmasına neden olacak gibi görünüyor. Otonom gelecek birçok mesleği kesin olarak öldürecek izlenimi yaratıyor.

İlginizi Çekebilir

İnsansı robot Atlas hünerlerini gösterirken