reklamı kapat

POPÜLER

Deniz taşımacılığı

Deniz taşımacılığının geleceği için büyük gelişme [Video]

Günümüzün en gözde teknolojileri arasında otonom yani sürücüsüz sistemler yer alıyor. Özellikle otomobil dünyasını değiştirecek güçte bu teknolojiler, artık denizde de yer almaya başlıyor. İşte bu noktada deniz taşımacılığının geleceği için büyük bir gelişme karşımızda bulunuyor.

Bu büyük gelişmenin arkasında Norveç merkezli şirketler Kongsberg ve Wilhelmsen şirketleri yer alıyor. Beraber tam 360 yıllık bir tecrübeye sahip bu firmalar, karşımıza “dünyanın ilk otonom deniz nakliye şirketi” Massterly ile çıkıyor. Bu şirket ile deniz taşımacılığını otonom hale getirecek araçlar geliştirecek şirket, aynı zamanda yönetim tarafına da odaklanacak. Hava limanlarında yer alan kontrol kulelerine benzer bir altyapıyı açık denizlerde dolaşacak otonom gemiler için kuracak Massterly, özetle denizciliğin geleceğini oluşturacak. Bu şirketin en önemli çalışması ya da ürünü ise Yara Birkeland olacak. Kongsberg ve Yara firmaları tarafından geliştirilen Yara Birkeland, dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom yük gemisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Temiz ve insansız bir geleceğin denizdeki örneği olacak gemi, bildiğimiz kadarıyla 2018’in sonunda suya inecek, 2019’da uzaktan kontrol edilecek, 2020’de ise tamamen otonom hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Deniz taşımacılığı

Yara Birkeland

Massterly, deniz taşımacılığını geleceğini değiştirecek

Tam operasyona önümüzdeki ağustos ayında başlayacağı söylenen yeni şirket Massterly, dediğimiz gibi alanı değiştirebilecek güçte görünüyor. Otonom gelecek sürekli olarak büyüyor ve bu da insanlar için hem iyi hem de kötü bir haber oluşturuyor.

Video