reklamı kapat

POPÜLER

Restorasyonunun ardından gençlik yıllarına dönen 1964 Lincoln Continental yeni sahibini bekliyor

Açık artırma usulüyle satışa sunulacak olan 1964 Lincoln Continental, döneminin tasarım ve teknik felsefesini oldukça etkileyici bir şekilde taşıyor.

Advertisement

Ford ortaklığı taşıyan klasik otomobillerle ilgili pek çoğumuzun aklına sınırlı örnekler gelebilir. Mustang‘in üst sırada yer aldığı bu liste içerisinde Galaxy, Coupe, Thunderbird ve XA gibi modellerin yeri de aslında tartışılmayacak seçenekler arasındadır. Amerikalı üreticinin premium model sınıfında rekabete dahil ettiği Lincoln cephesinde ise işler biraz daha fantastik boyutlarda seyreder. O eski filmlerde gördüğümüz, betimlendiği an hemen akıllara gelen bu otomobiller bugün bile meraklıları tarafından değerlerini yitirmeden karşımıza çıkabiliyor. Tıpkı şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz 1964 Lincoln Continental Convertible‘da olduğu gibi. Lincoln tarihi içinde oldukça önemli bir otomobil olan Conti’nin modifiye edilerek adeta baştan yaratılan bu versiyonunda, dönemini kıskandıracak detaylar var.

Devasa gövdeye devasa motorlar

Üretim bandına 1939 yılıyla birlikte çıkmaya başlayan Lincoln Continental serisi, 64 yılına gelindiğinde artık dördüncü jenerasyonuyla asfalt üzerinde ilerlemeye devam ediyordu. Modifiye edilmiş olarak şu anda bakmakta olduğumuz versiyonunda 7.0 litrelik V8 makine barındıran Conti, o dönem içerisinde ayrıca 7,5 ve 7,6 litre hacimlerindeki seçeneklerle de satın alınabiliyordu. 3 ileri otomatik şanzımanla kombin edilen bu motorlar, 60’lı yılların ihtişamlı tasarım dilinin de en önemli tamamlayıcıları arasındaydı. Modifikasyon kapsamında, egzoz başta olmak üzere 20 inç’lik jant seti ve renk seçeneğiyle ufak dokunuşların yapıldığı bu model, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan açık artırma ile satışa sunulmayı bekliyor. 5,4 metreye varan toplam uzunluğu ve içerisindeki detaylarıyla bizleri zaman yolculuğuna çıkartan Lincoln Continental, bugün bambaşka bir yapıda varlığını devam ettiriyor.