reklamı kapat

POPÜLER

atatürk

Atatürk’ün kullandığı 1934 model üstü açık Lincoln

Atatürk‘ün kullandığı klasik otomobilleri sizlerle paylamıştık. Kısa bir süre önce ziyarette bulunduğumuz Anıtkabir‘de Atatürk’ün kullandığı 1934 model Lincoln tüm ihtişamıyla karşımıza çıktı.

Anıtkabir’de Atatürk’ün sağlığında kullandığı  makam otomobilinin restorasyon sürecine Anıtkabir Bakım Onarım ve Restorasyon Kurulunun 6 Kasım 2012 tarihindeki toplantısında karar verildiğini söyleyelim. Otomobilin restorasyon işleminin Antika Otomobil Federasyon başkanı Cengiz Arsay‘ın sahibi olduğu Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi’nin atölyesinde yapıldığı belirtiliyor. Üstü açık tören otomobilinin 18 Haziran 2014-26 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılan çalışmalarla dikkat çekici bir görünüme kavuşmuş durumda. Anıtkabir Barış Kulesi’nde sergilenen otomobilde 12 silindirli bir motor kullanılıyor. Atatürk’ün üstü açık otomobili devlet başkanlarını selamlarken kullandığı söyleniyor. Aracın aynı zamanda Celal Bayar tarafından da kullanıldığı dile getiriliyor. 150 beygir güç üretebilen otomobilde 6,4 litre hacimli motor bulunuyor. V12 ambleminin de yer aldığı otomobilde 3 ileri manuel vites yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilden sınırlı sayıda üretilmişti

Sadece 45 adet üretilen otomobilde zırh da mevcut. Atatürk’ün çok konuşulmasa da 1931 model bir motosiklete de sahip olduğunu söyleyelim. Dünyanın ilk motosikletlerinden biri olan aracı Atatürk, son yıllardında kullanmıştı. Atatürk tüm bunlarla birlikte Mercedes’in Sindelfingen modelini ve Cadillac marka otomobilde tercih etmişti.

İlginizi çekebilir

Atatürk’ün 1935 model otomobiliyle ilgili güzel gelişme