reklamı kapat

POPÜLER

atatürk
atatürk
atatürk
atatürk

Atatürk’ün kullandığı klasik otomobiller

Kısa bir süre önce paylaştığımız bir haberde Atatürk’ün 1935 model otomobiliyle ilgili detayları paylaşmıştık.

1935 model Lincoln marka otomobilin restorasyon çalışmalarını üstlenen Antika Otomobil Federasyonu, otomobilin yenilenmesinin 2 yıl 4 ay sürdüğünü belitmişti. Eksik parçaların yurt dışından temin ettiklerini söyleyen otomobilin restorasyon işlerinden sorumlusu Kemal Akel, deformasyona uğrayan parçaların ise onarıldığını ifade etmişti.

Bugün sizlere Atatürk’un kullandığı klasikleşmiş otomobillerden bahsetmek istiyoruz. Ana görselde yer alan 1934 model Lincoln K Cabriolet, siyah renkli bir gövdeye sahip. 3 ileri manuel vitesli ve 12 silindirli bir motorun tercih edildiği otomobil 150 beygir güç üretiyor. Zırhlı otomobilin Atatürk’ün ölümünden sonra Celal Bayar döneminde de kullanıldığını söyleyelim.

Atatürk’ün kullandığı bir diğer otomobil ise galerimizde üçüncü sırada yer alan 1936 model Cadillac 80. Atatürk’ün ölümüne kadar kullandığı otomobilin 1959 yılında Maliye Bakanlığı tarafından Anıtkabir’e bağışlandığını belirtelim. 6,8 litre hacimli ve 12 silindirli bu otomobil 150 beygir güç üretiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Atatürk’ün otomobilleri bir döneme damga vurmuştu

Galeride en son sırada yer alan otomobilin Sindelfingen’de 1924-1929 tarihleri arasında üretildiği belirtiliyor. 4 silindir hacimli otomobilin 100 beygir güç ürettiği ifade ediliyor.

İlginizi çekebilir

Atatürk’ün 1935 model otomobiliyle ilgili güzel gelişme