reklamı kapat

POPÜLER

atatürk

Atatürk’ün 1935 model otomobiliyle ilgili güzel gelişme [Video]

Mustafa Kemal Atatürk’ün otomobilinin restorasyonu nihayet tamamlandı. 1935 model Lincoln marka otomobilin restorasyon çalışmalarını üstlenen Antika Otomobil Federasyonu, otomobilin yenilenmesinin 2 yıl 4 ay sürdüğünü belirtti.

Eksik parçaların yurt dışından temin ettiklerini söyleyen otomobilin restorasyon işlerinden sorumlusu Kemal Akel, deformasyona uğrayan parçaların ise onarıldığını ifade etti. Restorasyon işlemi süresince 4 kişilik bir ekibin çalıştığını söyleyen Akel, otomobildeki parçaların yenilenmesi için ilk etapta parçaları söktüklerini belirtti. Parçaların yerlerine düzgünce takılması için çok sayıda fotoğraf da çektiklerini dile getiren Akel, otomobilin restorasyonunu başarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi.

Anıtkabir Müze Komutanı Binbaşı Kasım Mehmet Teke, yaptığı konuşmada, Anıtkabir’de sergilenen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun kullandığı 3 otomobilin geçen yıllar içinde yıprandığını ve restorasyona ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Restorasyon faaliyetlerinin 2012’de başladığını dile getiren Teke, Atatürk’ün kullandığı otomobillerden ilkinin yenileme işlemlerinin 2015’te tamamlandığını belirtti.

Atatürk’ün bir diğer aracına da restorasyon işlemi yapılacak

Törenle Anıtkabir Müzesi’ne teslim edilen Lincoln marka aracın ardından Atatürk’e Türkiye İş Bankası tarafından hediye edlen 1936 model Cadillac marka otomobilin restorasyon işlemi de yapılacağını belirtelim.

Video