reklamı kapat

POPÜLER

Kanalların Tesla'sı

Taşımacılığı değiştirecek “Kanalların Tesla’sı” için nefesler tutuldu

Kara ve hava taşıtları yanında elektrikli gemiler üzerinde de çalışılıyor. Bunun en önemlilerinden Kanalların Tesla’sı olarak nitelendirilen konteyner gemisi, yakın zamanda suya iniyor.

Hollanda merkezli şirketi Port-Liner tarafından geliştirilen Kanalların Tesla’sı, bu ismi tamamen elektrikli olmasıyla alıyor. Tüm gücünü 6 metre uzunluğundaki dev bataryalarından alan gemi, yolcu değil konteyner taşıması için tasarlanıyor. Geleceğe uygun olarak otonom yani kendi kendi hareket edebilir şekilde üretilen gemi, yaz aylarında göreve çıkıyor. Antwerp, Amsterdam, ve Rotterdam limanlarını birbirine bağlayacak bu teknoloji harikası, ülkenin en büyük enerji şirketlerinden Eneco‘nun sağladığı temiz enerji ile görevde olacak. Bünyesinde hiçbir personelin olmayacağı belirtilen gemi, 425 tonluk 24 tane konteyneri sürekli olarak yukarıdaki limanlar arasına götürecek. Böylece hem çok büyük maddi tasarruf elde edilecek hem de zaman kazancı sağlanacak. Ayrıca içten yanmalı motorların gürültüsü olmayacak, emisyon ortadan kalkacak.

“Kanalların Tesla’sı ile geleceğe bir kala”

52 metre uzunluk ve 6.7 metre genişliğe sahip olacağı belirtilen gemi, tan dolu pilleriyle 15 saat boyunca yol yapabilecek. Yollara çıkan 23 bin tırın yerini alacak kadar büyük bir kapasitesi bulunan gemi, Avrupa Birliği ve limanların 7 milyon euroluk desteğiyle gerçeğe dönüşüyor. Her yıl bu gemiden tam 500 adet üretmeyi hedefleyen firma, sadece Kuzey Avrupa değil tüm dünyayı otonom kargo gemileriyle sarmak istiyor gibi görünüyor.