reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli konteyner gemisi

COSCO Shipping büyük bir elektrikli konteyner gemisi hazırladı

Çin devletine ait şirket COSCO Shipping büyük bir elektrikli konteyner gemisi hazırladı ve suya indirmeyi başardı.

The Green Water 01 adı verilen 10.000 tonluk gemi, “dünyanın en büyük nehirden denize elektrikli konteyner gemisi” olarak öne çıkarılıyor. COSCO Shipping imzalı 120 metre uzunluğundaki gemi, yapılan açıklamaya göre 50,000 kWh’dan daha fazla bir toplam batarya kapasitesine sahip olabiliyor. Maksimum hızı 19,4 km/s olarak açıklanan büyük deniz aracı, söylendiği kadarıyla batarya konusunda modüler bir yapıya sahip. Yani geminin bataryası kullanılan rotaya bağlı olarak değiştirilebiliyor, bu sayede menzil istenildiği gibi ayarlanabiliyor. COSCO Shipping, Green Water 01’in kat edilen her 100 deniz mili için 3.900 kg yakıt tasarrufu sağlayabileceğini ve karbondioksit emisyonlarını 12,4 ton azaltabileceğini aktarıyor. Temiz ve daha ucuz deniz taşımacılığı özelinde dikkat çeken gemi, yapılan resmi açıklamaya göre Şanghay ve Nanjing arasında haftalık seferlere başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gemi konusunda bundan önce Çin’deki bir ihtiyaç gündeme gelmişti. Hatırlamak adına Çin’de şu an bir elektrikli / içten yanmalı otomobil patlaması bulunuyor, Çinli firmalar ürettikleri uygun fiyatlı araçları sadece ülke içinde değil dışında da satıyor. Ancak bu süreçte ciddi bir taşıma sıkıntısı bulunuyor çünkü ülkede dışarıya yeterince araç taşıyabilecek kargo gemisi yer almıyor. Bu yüzden SAIC Motor, Chery ve BYD gibi dev firmaların yeni gemiler almak adına çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği ve şimdiye kadar 47 yeni gemi için sipariş verildiği belirtiliyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere firmalar otomobil taşımaya uygun gemileri istedikleri anda bulamıyor, paraları olmasına rağmen özel üretim anlaşmaları sonrasında dahi gemileri kullanmak için ciddi süre üretim beklemeleri gerekiyor. Veson Nautical’in verilerine göre Çin’de şu anda otomobil taşımaya uygun 33 farklı gemi bulunuyor. Japonya’da otomobil odağında tam 284 farlı gemi bulunduğu söyleniyor, Norveç’te ise 102 geminin olduğu belirtiliyor. Güney Kore’de 72 gemi, Man Adası’nda ise 61 kayıtlı geminin olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor

elektrikli konteyner gemisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER