reklamı kapat

POPÜLER

Volvo EX30 Dünyada Yılın Otomobili

Tesla gibi Volvo da gemi saldırıları nedeniyle üretimi durduruyor

 - Güncelleme: 13 Ocak 2024 09:59

Tesla, gemi saldırıları nedeniyle Almanya fabrikasındaki üretimi iki hafta boyunca durduruyor. Benzer bir adımı Volvo da attı.

Kaçıranlar için elektrikli otomobil pazarının devi ismi Tesla, Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıların tedarik zincirini etkilemesi yani yeterince parça alamaması nedeniyle Almanya fabrikasındaki üretimi iki hafta boyunca durdurma kararı aldı. Berlin merkezli Almanya fabrikasından Türkiye’ye de Model Y gönderen firma, yaşanan olaylardan çok ciddi şekilde etkileniyor. Almanya yanında ABD ve Çin merkezli fabrikaları da bulunan ve oralarda üretime devam şirket, ihtiyacı olan parçalar eline geçtiği zaman üretime tekrar başlayacak, bu durumdan dolayı müşteriler büyük ihtimalle satın aldıkları araçlarını en az 1 ya da 2 aylık bir ekstra bekleme sonrasında kullanmaya başlayabilecek. Bugün öğrendiğimiz kadarıylaysa durum Volvo tarafını da vurdu. Belirli parçaları alamayacağı için Avrupa’daki üretimi bir süre için durduran (Belçika fabrikasında) firma, diğer Avrupa merkezli tesislerde ise üretime devam edeceğini aktardı. Belçika Ghent’teki fabrikasında tamamen elektrikli XC40 ve C40 ürettiği aktarılan Volvo, şu aşamada yaşanan durumdan Tesla kadar etkilenmeyecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gemi konusunda dün de BYD gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız dev otomobil üreticisi BYD, artık “BYD Explorer No. 1” isimli kendi gemisiyle de Çin dışına araç çıkarmaya başladı. Bir süredir Türkiye’de de yer alan BYD, kendi ihtiyaçları doğrultusunda hazırlattığı “BYD Explorer No. 1” isimli gemisi ile tek seferde 7 bin farklı araç taşıyabiliyor ve bu sayede Çin dışındaki pazarlarda daha güçlü olmayı hedefliyor. Kiralanan kargo gemisinin Zodiac Maritime Ltd. yönetiminde olduğu ve International Marine Containers Group Co. tarafından inşa edildiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD Explorer No. 1 aktarıldığı kadarıyla tam da küresel kargo gemisi sıkıntısı endişelerinin ortaya çıktığı bir dönemde göreve başladı ve direkt olarak Avrupa’ya doğru yola çıkıyor. Avrupa pazarındaki gücünü artıran ancak daha da iddialı olmak isteyen firma, Türkiye’de şu an sadece ATTO 3 modelinin satışını yapıyor ancak bunun yakında değişeceği ve başka modellerin de Türkiye’ye getirileceği açıklanıyor.

Çinli BYD, 2023 yılında 3 milyon aracı geride bıraktı. 2024 yılında da büyümeye devam edecek şirket, beklentileri fazlasıyla aşmış durumda. Şirket tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi duyuruya göre BYD 2023 yılında toplam 3,02 milyon adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Firmanın 2023 yılındaki elektrikli otomobil satışı ise 1,6 milyon adet oldu.

Volvo gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER