reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, gemi saldırıları nedeniyle Almanya fabrikasındaki üretimi durduruyor

Tesla, yaşanan gemi saldırıları nedeniyle Türkiye’ye de araç gönderdiği Almanya fabrikasındaki üretimi iki hafta boyunca durduruyor.

Elektrikli otomobil pazarının devi ismi Tesla, spesifik olarak Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıların tedarik zincirini etkilemesi yani yeterince parça alamaması nedeniyle Almanya fabrikasındaki üretimi iki hafta boyunca durdurma kararı aldı. Berlin merkezli Almanya fabrikasından Türkiye’ye de Model Y gönderen firma, yaşanan olaylardan çok ciddi şekilde etkileniyor. Almanya yanında ABD ve Çin merkezli fabrikaları da bulunan ve oralarda üretime devam şirket, ihtiyacı olan parçalar eline geçtiği zaman üretime tekrar başlayacak, bu durumdan dolayı müşteriler büyük ihtimalle satın aldıkları araçlarını en az 1 ya da 2 aylık bir ekstra bekleme sonrasında kullanmaya başlayabilecek. Bugün gemi konusunda Tesla’nın en büyük rakibi BYD gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız dev otomobil üreticisi BYD, artık “BYD Explorer No. 1” isimli kendi gemisiyle de Çin dışına araç çıkarmaya başladı. Bir süredir Türkiye’de de yer alan BYD, kendi ihtiyaçları doğrultusunda hazırlattığı “BYD Explorer No. 1” isimli gemisi ile tek seferde 7 bin farklı araç taşıyabiliyor ve bu sayede Çin dışındaki pazarlarda daha güçlü olmayı hedefliyor. Kiralanan kargo gemisinin Zodiac Maritime Ltd. yönetiminde olduğu ve International Marine Containers Group Co. tarafından inşa edildiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD Explorer No. 1 aktarıldığı kadarıyla tam da küresel kargo gemisi sıkıntısı endişelerinin ortaya çıktığı bir dönemde göreve başladı ve direkt olarak Avrupa’ya doğru yola çıkıyor. Avrupa pazarındaki gücünü artıran ancak daha da iddialı olmak isteyen firma, Türkiye’de şu an sadece ATTO 3 modelinin satışını yapıyor ancak bunun yakında değişeceği ve başka modellerin de Türkiye’ye getirileceği açıklanıyor.

Çinli BYD, 2023 yılında 3 milyon aracı geride bıraktı. 2024 yılında da büyümeye devam edecek şirket, beklentileri fazlasıyla aşmış durumda. Şirket tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi duyuruya göre BYD 2023 yılında toplam 3,02 milyon adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Firmanın 2023 yılındaki elektrikli otomobil satışı ise 1,6 milyon adet oldu.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli