reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi

Tesla’ya şimdi de 2 milyar dolarlık “elektrikli kamyon” davası

Tesla‘nın son dönemlerdeki kötü talihi son bulmuyor. Şirket pek çok can sıkıcı gelişmenin ardından şimdi de 2 milyar dolarlık bir dava ile karşı karşıya.

Advertisement

2018 şüphesiz Tesla için iyi başlamadı. Geri çağırılan Model S’ler ve Model X kazasının ardından nisan ayında pazar payı Ford’un altına düşen firmanın içinde de çalkantılar bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız gibi, şirket içinde “bağımsız bir yönetici” olması gerektiğine inanan hissedarlar Elon Musk’ın artık yönetim kurulu başkanı olmasını istemiyor. Ancak bu kez çok daha başka bir dava ile karşı karşıyayız. Bu davanın başrolü ise Tesla’nın elektrikli kamyonu Semi. “Kamyoncuların Tesla’sı” olmayı planlayan Nikola Motor Company, Musk’ın şirketine 2 milyar dolarlık dava açtı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Patent ihlali

2016 mayısında iki adet konsept otomobille karşımıza çıkan Nikola Motor Company’nin konseptlerinden biri Nikole One isimli kamyon modeliydi. Şirket, 320 kWh devasa pil ünitesiyle 1.300-1.900 km arası iddialı bir menzil hedefi planlıyordu. Daha sonra Kasım 2017’de karşımıza Semi çıktı. Tıpkı Nikola One gibi kırmızı bir gövde ile gelen Semi tanıtımı ardından büyük bir çoşkuyla karşılanmış ve ön siparişlerde de ilgiyi üstünde toplamayı başarmıştı. Nikola Motor Company ise şimdi Musk’ın şirketinin kendi elektrikli kamyon patentlerini ihlal ettiğini belirtiyor. Zararların karşılanması için 2 milyar dolarlık dava açan Nikola Motor Company, süreç mahkemeye yansıdığı için konuyla ilgili yorumda bulunmuyor. Bu durum Nikola Motor Company ve Tesla arasındaki ilk çekişme de değil. Daha önce de ikili aynı bilim insanının ismini seçme konusunda bir çekişme yaşamıştı. Nikola, şirketin tasarımdan detaylara kadar pek çok noktada kendilerini kopyaladığını iddia ediyor. Dava sonucu içinse bir süre bekleyeceğiz gibi.

İlgili video

Semi