reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla Elon Musk

Son olayların ardından Tesla, Ford’a yenik düştü

Tesla bir süredir zor günler geçiriyor. “İflas mı ediyor?” dedikodularına Elon Musk esprili bir 1 Nisan şakasıyla cevap verse de firma pazardaki rekabette elde ettiği başarının gerisine düştü.

Geçtiğimiz gün sizlerle Elon Musk’ın 1 Nisan şakasını paylaşmıştık. Musk, “iflasını” duyurmuş ve sokaklara düştüğünü belirtmişti. Bu eğlenceli şaka her ne kadar pozitif dönüşler alsa da arka planı boş bir şaka değil. Musk’ın bu şakayı yapmasının sebebi, elektrikli otomobil devinin bir süredir basının tam odağında yer alan pazar payı. Hatırlarsanız geçtğimiz yıl piyasa değerinde Ford’u geçerek tarihinde bir kilometre taşını geride bırakan Tesla, otomobil üreticisiyle tatlı atışmaların da içine girmişti. Şimdilerde ise elektrikli otomobil devinin hızlı düşen değeri, Ford’u yeniden öne geçirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, Ford üstünlüğünü kaybetti

İlk çeyrek sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kalmışken borsada bir düşüş yaşayan Tesla’nın son dönemlerde gündemde olduğu ölümcül kaza da firmaya pek yardımcı olmuyor. 42,649 milyar dolar pazar payı bulunan elektrikli otomobil devi, 43,151 milyar dolar pazar payına sahip Ford‘un gerisine düşüyor. Ford’un da borsada mükemmel günler geçirdiğini söyleyemeyiz, o da bir düşüş trendinde. Ancak Musk’ın firmasının son 52 haftanın en düşük değerinde olduğunu da hatırlatmak gerek. Firma adına kesin hüküm vermek için hayli erken. İlk çeyrek sonuçları ışığında yatırımcıların alacağı kararlar da büyük önem taşıyor. Geri çağırılan Model S‘lerin ardından gelen bu Model X kazasının firmaya bu şekilde bir yansıması olması ise kaçınılmazdı. Musk’ın rahat tavırlarıyla firmanın toparlanıp yeniden rakibinin önüne geçip geçemeyeceğini zaman gösterecek.