reklamı kapat

POPÜLER

Intel Core i9

Dizüstü için hazırlanmış en güçlü işlemci “Intel Core i9” ve getirdikleri

İşlemci devi Intel, bugün mobil dünyayı oldukça heyecanlandıran bir duyuru gerçekleştirdi. Şirket dizüstü bilgisayarlar için Core i9 işlemcisini görücüye çıkarttı

Core i9 işlemcisini masaüstü için geçtiğimiz yıl tanıtan Intel, sonunda bu modeli dizüstü bilgisayarlara da getirdi. Oyun ve diğer işler için yapılan en iyi işlemci olarak lanse edilen Core i9, direkt olarak 8. jenerasyon Core i9-8950HK model adıyla karşımıza çıkıyor. Turbo boost ile tam 4.8 GHz saat hızına ulaşabilen altı çekirdekli bu işlemci, elbette performans konusunda sınırları zorluyor. Şirketin açıklamasına göre bu işlemci 7. jenerasyon i7’ye göre yüzde 29 daha hızlı çalışıyor. Belirli oyunlarda yüzde 60’a yakın fark yaratan 8950HK, 4K video işleme konusunda da yüzde 60’lara ulaşabiliyor. Tam bir performans canavarı olan işlemci, en iyisini isteyenlere hitap ediyor. İşte bu yüzden dizüstü bilgisayarlar için 8. jenerasyon altı çekirdekli Core i5 ve Core i7 işlemcilerde de karşımızda bulunuyor. Coffee Lake olarak da bilinen 14nm++ üretim mimarisinden çıkan bu dizüstü işlemcileri, Core i9 ile beraber şirketin H serisinde yer alıyor. Şirketin AMD ortaklığında kurduğu Radeon RX Vega M ekran kartlı bu seri, yeni modellerde daha farklı karşımıza çıkıyor. Bu yeni işlemcilerin harici ekran kartlarıyla en yüksek performans için tasarlandığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel Core i9

Intel masaüstü tarafını da unutmuyor

İşlemci devi firma yukarıdakilere ek olarak 8. jenerasyon mobil ve masaüstü işlemcilerine Optane bellek desteği de ekliyor. Destekli donanımlarda kullanılabilen bu bellek sayesinde (16 GB ve 32 GB iki versiyon) belirli konularda yüksek performans elde edilebiliyor. Şirket ayrıca “Core i5+, i7+, ve i9+” marka ya da etiketleri de karşımıza çıkartıyor. Bu “Plus” takılı etiketler, sistemin yeni Intel işlemciye ve Optane bellek desteğine sahip olduğu gösteriyor.

İlgili Video

Şirketin AMD ortaklığından çıkan modellerden