reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intel

Apple’dan Intel’e geleceğe yönelik büyük darbe

Teknoloji devi Apple, uzun yıllardır Mac bilgisayarlarda Intel‘in işlemcilerini kullanıyor. Dakikalar önce ortaya çıkan bilgilere göreyse bu süreç değişiyor. Şirket Intel’e büyük bir darbe indirecek gibi görünüyor.

Son dönemde iki çok kritik güvenlik açığıyla gündeme gelen Intel, genel olarak değerlendirildiğinde prestij açısından çok iyi durumda bulunmuyor. Birçok kişi şirketin sorunsuz işlemcileri satışa sunmasını beklerken, teknoloji devi Apple‘ın da geleceğe yönelik ciddi bir hazırlık içerisinde olduğu duyuluyor. Blooomberg’den sağlam kaynaklara sahip Mark Gurman‘a göre Apple, 2020 itibariyle Intel işlemcileri bırakıyor. Bunun yerine Mac sistemlerde kendi geliştirdiği işlemcileri kullanacağı söylenen firma, büyük bir değişime hazırlanıyor gibi duruyor. Söylendiği kadarıyla şirket tüm cihazlarında kendi geliştirdiği A-Serisi işlemcileri kullanmak istiyor. En son geliştirdiği A11 Bionic işlemcisi gerçekten çok güçlü olan dev isim, yıllar geçtikçe yine donanımsal olarak içeriye kapanıyor ve bunun son kullanıcıya büyük getirisi olması bekleniyor. Şirketin kendi işlemcisini geliştirmesi daha yüksek performansın daha az enerji kullanımı ile elde edilebileceği anlamına geliyor. Ek bilgi olarak şirketin güncel Mac bilgisayarlarında T-Serisi yardımcı işlemciler de hali hazırda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Intel’i oyunun dışına alacak

Mac sistemlerden çıkacak olması elbette işlemci devi içi hiç iyi görünmüyor. Her yıl Apple‘a milyonlarca işlemci satan şirket, büyük bir gelir kaynağını kaybedecek gibi duruyor. Bu haberden sonra hisseleri büyük bir düşüş yaşayan şirket, elbette PC tarafında çok güçlü konumda. Tek rakip AMD karşısında sağlam bir üstünlük kuran firma, yine de geleceği için can sıkan bir kayıpla karşı karşıya.

İlgili Video

Çok konuşulan yeni MacBook Pro