reklamı kapat

POPÜLER

iMac Pro T2 işlemci

iMac Pro içerisinde Apple üretimi “T2” çip bulunuyor; peki bu çipin görevi ne?

Apple‘ın WWDC 2017 kapsamında tanıttığı üst düzey bilgisayar modeli iMac Pro, kullanma şansı elde eden şanslı kişiler tarafından detaylandırılmaya devam ediyor. Burada en önemli detaylar ise sistemde bulunan T2 çip etrafında toplanıyor.

Özellikle çok yüksek işlem gücünü ihtiyaç duyan profesyonellere hitap eden iMac Pro, tasarımsal olarak serinin mevcut modelleriyle aynı gövde üzerine kuruluyor. 14 Aralık tarihinde elde edilebilecek bilgisayar, Cabel Sasser’in açıkladığı kadarıyla bünyesi Apple üretimi T2 çipi barındırıyor. Daha önce A10 mobil işlemci ile gelebileceği konuşulan bilgisayar, bu noktada T2 ile karşımıza çıkıyor. SMC, kamera için ISP, ses kontrolü ve SSD kontrolü gibi donanımlara entegre çalışan bu çip, temel olarak güvenliği artırıyor.

2016 MacBook Pro‘lara Touch ID ve Apple Pay güvenliği için eklenen T1’in yeni sürümü olan T2, kişilerin sistemlerini “boot” aşamasında güvenli hale getiriyor. Yani göründüğü kadarıyla bilgisayarı ele geçiren birisi işletim sistemini silerek yenisini yükleyemiyor. Buna ek olarak beraberinde bazı önemli ayarlar getiren T2, örneğin sistemlerin harici diskler ile başlatılmasını kapatabiliyor. Ayrıca T2 ile sadece en güncel yazılımlar ile sistemin çalışması için de özel bir ayar gelmiş görünüyor. İnternet bağlantısı gerektiren bu seçenek, sistemin güncel yazılımlar olmadan kullanılmasını engelliyor. T2 çip ayrıca Apple’ın A serisi mobil işlemcileri gibi şifreleri bünyesinde saklayabiliyor. Bu çipin güvenliğe ek olarak her zaman ortam dinlemesi yapabilen Siri‘yi devreye alabileceği de belirtiliyor. Henüz sunulmayan bu özelliğin ilerleyen güncelemelerle aktif edileceği tahmin ediliyor.

iMac Pro T2 işlemci

iMac Pro tam bir performans canavarı

Profesyonelleri oldukça memnun edecek sistem, gücünü 18 çekirdekli Intel Xeon işlemcilerden ve Radeon Pro Vega grafik biriminden alıyor. 4TB SSD depolama birimiyle donatılabilen 27 inç boyutta 5K çözünürlüğe sahip sistem, 22 teraflop işlem gücü ortaya koyabiliyor. İsteğe bağlı olarak tam 128 GB RAM ile özelleştirilebilen sistem, bünyesinde Thunderbolt 3 ve 10GB ethernet portlarını taşıyor. Yeni iMac Pro’nun 5.000 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunuyor. Türkiye fiyatının ise yakın zamanda açıklanması bekleniyor.