reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı

Apple iMac Pro’nun “nefesinizi kesecek” Türkiye fiyatı belli oldu

14 Aralık 2017

Apple‘ın WWDC 2017 kapsamında tanıttığı üst düzey bilgisayar modeli iMac Pro‘nun resmi Türkiye satış fiyatı belli oldu. Fiyatlar tahmin ettiğimiz gibi oldukça yüksek.

Özellikle çok yüksek işlem gücünü ihtiyaç duyan profesyonellere hitap eden iMac Pro, başlangıç donanımıyla 26.999 TL Türkiye satış fiyatına sahip. 5 bin dolar yurt dışı fiyatının karşılığı olan bu rakam, elbette oldukça yüksek. Bu fiyata 3,2 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 8 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 32 GB DDR4 ECC RAM, 1 TB SSD, 8 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 54 ekran kartılı oldukça güçlü bir sistem elinize geçiyor. Bana bu yetmez diyenler varsa fiyat özel donanım tercihleriyle daha da inanılmaz bir hale geliyor. 2.3 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 18 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 128 GB DDR4 ECC RAM, 4 TB SSD, 16 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 64 ekran kartlı bir iMac Pro’nun fiyatı tam 68 bin TL seviyesine çıkıyor. Biliyorsunuz bu rakam Türkiye’de sıfır bir otomobil anlamanına geliyor.

Apple iMac Pro ekranıyla da fark yaratıyor

Bünyesinde 5120×2880 piksel çözünürlükte 27 inç Retina ekran yer alan bilgisayar, bu sayede harici görüntü cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Teknik olarak en iyinin de iyisini isteyenleri hedefleyen bilgisayar, donanım yükseltme özelliğine sahip değil. Yani bellek, depolama, ekran kartı ve işlemcisi değiştirilemeyen bilgisayar, bu açıdan profesyonellerin soru işaretleriyle yaklaştığı modeller arasında yer alıyor. Dünyanın en güçlüsü olmayan profesyonellere özel iMac, sadece Apple’ın en güçlü bilgisayarı ünvanını üzerine alıyor.

Apple Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Ternus, “iMac Pro, iMac’in olağanüstü tasarımını bugüne kadar ürettiğimiz en güçlü iş istasyonu mimarisiyle bir araya getiriyor,” açıklamasını yapıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “iMac, muhteşem ekranı ve şık tasarımı nedeniyle profesyonel kullanıcılarımız arasında en popüler masaüstü bilgisayar. Bu yüzden onu, hepsi bir arada bilgisayarlarda hayal edilenin ötesinde bir performans sunacak şekilde yeniden tasarladık.”

Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı

iMac Pro içerisinde özel T2 çipi bulunuyor

iMac Pro, Apple’ın ikinci nesil özel Mac silikon çipi olan T2 çiple Mac’e yepyeni bir entegrasyon ve güvenlik düzeyi katıyor. Sistem Yönetim Denetleyicisi, görüntü sinyali işlemcisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi tasarlanan çeşitli yeni denetleyicileri entegre eden T2, FaceTime HD kamera için geliştirilmiş görüntü işleme gibi yepyeni özellikleri Mac’e getiriyor. T2 aynı zamanda, yeni şifreli depolama ve güvenli başlatma özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisi sayesinde yeni bir güvenlik düzeyi sağlıyor. Özel AES donanımı performansı etkilemeden SSD’deki verileri şifrelerken, güvenli başlatma özelliği de bilgisayarınız başlatılırken yalnızca güvenilen yazılımlarının yüklenmesini sağlıyor.

iMac Pro en güçlü iMac’i performans anlamında solluyor

iMac Pro, Mac performansını en hızlı dört çekirdekli iMac’e kıyasla bile yepyeni bir düzeye taşıyor.

— 3D tasarımcılar çok büyük boyutlu 3D modelleri görselleştirebilir ve sahnelerde 3,4 kata kadar daha hızlı render alabilirler.
— Geliştiriciler birden çok sanal makine ve test ortamını çalıştırabilir, 2,4 kata kadar daha hızlı kod derleyebilirler.
— Bilim insanları ve araştırmacılar çok büyük veri kümeleri ve karmaşık simülasyonlarla çalışabilir, verileri 5 kata kadar daha hızlı görselleştirebilirler.
— Fotoğrafçılar son derece büyük dosyalarla çalışabilir, görüntüleri 4,1 kata kadar daha hızlı işleyebilirler.
— Müzik prodüktörleri çok sayıda parça içeren büyük boyutlu projeleri 4,6 kata kadar daha hızlı aktarabilir (dışa aktarabilir) ve 12,4 kat daha fazla sayıda gerçek zamanlı eklenti kullanabilirler.
— Video editörleri sekiz adede kadar 4K video akışını veya 4.5K RED RAW ve 8K ProRes 4444 videoları render almadan gerçek zamanlı olarak tam çözünürlükte düzenleyebilirler. iMac Pro ayrıca HEVC videoyu 3 kat daha hızlı dışa aktarır.

Apple iMac Pro Türkiye fiyatı
Apple iMac Pro Türkiye fiyatı

Apple, iMac Pro’nun yanı sıra modüler, yükseltilebilir bir tasarımla birlikte en yüksek performansa ve yüksek işlem hacmine ihtiyaç duyan profesyonel müşteriler için en son teknolojiyle üretilmiş yeni bir profesyonel ekrana sahip, tamamen yeniden tasarlanmış yeni nesil bir Mac Pro üzerinde de çalışıyor. İşte 2018 içerisinde tanıtılması beklenen bu model şimdiden çok büyük merak uyandırıyor.

Ürünün resmi satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

iMac Pro video

YORUMLAR