reklamı kapat

POPÜLER

iMac Pro
iMac Pro
iMac Pro
iMac Pro
iMac Pro
iMac Pro
iMac Pro

27 bin TL’lik Apple iMac Pro’dan dikkat çeken RAM detayı

Apple‘ın WWDC 2017 kapsamında tanıttığı ve dün satışa sunduğu üst düzey bilgisayar modeli iMac Pro, ortaya çıktığı kadarıyla RAM değişimine izin verecek. Ancak bunu kullanıcılar yapamayacak.

Özellikle çok yüksek işlem gücünü ihtiyaç duyan profesyonellere hitap eden iMac Pro, diğer iMac modelleri gibi kullanıcıların RAM değişimine izin vermiyor. Ancak bu noktada kullanıcılar tamamen kısıtlanmış görünmüyor. Şirket ile konuşan Rene Ritchie‘ye göre bilgisayarın RAM’leri yetkili servislerde değiştirilebiliyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor çünkü Apple, RAM yükseltmeleri için çok fiyat istiyor. Örneğin 64 GB DDR4 ECC bellek için Türkiye’de 4.000 TL, 128 GB DDR4 ECC RAM içinse tam 12.000 TL ödemesi gerekiyor. Bunun üçüncü parti servislerde çok daha ucuza halledilebileceği söyleniyor. Hatta servislerin kullanıcıların kendi aldığı RAM’leri dahi takabileceği söyleniyor. Diğer donanım parçaları (CPU, GPU ve SSD) içinse satın alma sonrasında yükseltme imkanı verilmiyor.

iMac Pro ülkemizde 70 bin TL’ye kadar çıkıyor

Bilgisayar başlangıç donanımıyla 27 bin TL Türkiye satış fiyatına sahip. Bu fiyata 3,2 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 8 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 32 GB DDR4 ECC RAM, 1 TB SSD, 8 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 54 ekran kartılı oldukça güçlü bir sistem elinize geçiyor. Bana bu yetmez diyenler varsa fiyat özel donanım tercihleriyle daha da inanılmaz bir hale geliyor. 2.3 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 18 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 128 GB DDR4 ECC RAM, 4 TB SSD, 16 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 64 ekran kartlı bir iMac Pro’nun fiyatı tam 68 bin TL seviyesine çıkıyor. 14 bin dolar yurt dışı fiyatının karşılığı olan bu rakam yazılım tercihleriyle 70 bin TL seviyesini buluyor.

iMac Pro video