reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0

Uzaya açılan en büyük pencereleri getiren Blue Origin Crew Capsule 2.0, işte böyle bir deneyim sunuyor [Video]

Jeff Bezos‘un uzay şirketi Blue Origin, hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde Crew Capsule 2.0 yolcu kapsülünü ilk kez test uçuşuna çıkartmıştı. Zengin yolcularına uzaydaki en büyük pencereleri sunacak bu kapsül için bugün çok güzel bir video yayınlandı.

Daha önce de söylediğim gibi SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuya büyük önem veriyor. 12 Aralık tarihinde Texas’da gerçekleştirilen test kalkışında New Shepard roket modeli üzerine yüklenen Crew Capsule 2.0 ile sorunsuz bir deneme gerçekleştiren şirket, yayınladığı video ile bu denemeye bizleri de götürüyor. Henüz son sürümünde olacağı kadar lüks / güzel görünmeyen kapsül, özel bir koltuk dizilimi kullanıyor. Bu koltuk dizilimi sayesinde her yolcunun kendi büyük penceresi oluyor. Böylece yaklaşık 100 km (Karman Line) yukarıdan dünyaya bakmak çok daha güzel oluyor. Ayrıca mutlaka yapılacak akıllı telefon çekimleri için de geniş bir alan sunulmuş oluyor. 2018 yılında gerçek uzay turizmine başlamayı hedefleyen şirket, bu amacı için altı yeni New Shepard üretiyor. Yeni geliştirilen kapsül içerisinde altı turistin taşınabileceği belirtilirken, üst noktada yolcuların koltuklarında kalkıp yerçekimsiz ortamı deneyimleyebileceği söyleniyor.

Blue Origin, Crew Capsule 2.0 uzay turizmi için çok önemli

Kakış denemesinde içerisinde yer alan test mankenlerine yakında baktığımız video, aracın inişini de gözler önüne seriyor. Üç paraşütle tahmin edilenden çok daha yumuşak bir iniş yapan araç, özellikle ulaştığı son noktada neredeyse gerçek bir uzay deneyimi verebiliyor. 11 dakika uzunluğundaki bu harika deneyim ise aşağıdaki video ile görülebiliyor. İyi seyirler.

Video