reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0
Blue Origin Crew Capsule 2.0

Blue Origin, uzaydaki en büyük pencereleri sunacak Crew Capsule 2.0’ı test etti [Video]

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon’un sahibi Jeff Bezos, son dönemde uzay şirketi Blue Origin ile gündeme gelmiyordu. Dünyanın en zengin adamı kısa süre önce bu sessizliği bozdu. Zengin yolcularına uzaydaki en büyük pencereleri sunacak Crew Capsule 2.0, New Shepard üzerinde ilk uçuş testine çıktı.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuda önemli bir aşama daha katetti. 12 Aralık tarihinde Texas’da gerçekleştirilen test kalkışında New Shepard roket modeli üzerine yüklenen Crew Capsule 2.0, sorunsuz şekilde yaklaşık 98 km yukarıya çıktı. Kapsülü gökyüzüne çıkartan roket New Shepard uzun süre sonra ilk defa dikey olarak iniş yaparken, yolcu kapsülü de açtığı paraşütler ile yumuşak bir iniş yapmayı başardı. Konsept hali uzun süre önce gösterilen kapsül, sizin de görebileceğiniz üzere çok büyük pencerelere sahip. Her yolcuya bir pencere düşmesi için özel koltuk dizilimi kullanan kapsül, içerisinde gayet lüks malzemeler kullanıyor. 2018 yılında gerçek uzay turizmine başlamayı hedefleyen Blue Origin, bu amacı için altı yeni New Shepard üretiyor. Crew Capsule 2.0 içerisinde altı turistin taşınabileceği belirtilirken, yolcuların tam 100km yukarıya çıkartılacağı söyleniyor. Kişilere sadece astronotların yaşayabildiği bir deneyimi tattıracak firma, ulaşılan son noktada yerçekimsiz ortam da sunacak.

Blue Origin, Crew Capsule 2.0 ile geleceği karşımıza getiriyor

Kakış denemesinde içerisinde test mankenlerinin olduğu da söylenen kapsül, gerçekten büyük gelecek vadediyor. Uzay hemen hepimiz için ulaşılmaz olduğu için de şirketin sunacağı yolcuklar çok büyük ticari potansiyel sunuyor.

Video