reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos

Beklenen yeşil ışık yakıldı, Jeff Bezos da uzaya gidiyor

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, Blue Origin firmasıyla beraber uzaya gidecek ve bunun için geçerli izin çıkmış durumda.

ABD Federal Havacılık İdaresi FAA, kısa süre önce Jeff Bezos‘un merkezde yer aldığı Blue Origin kalkışı için resmi izni verdi.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, 20 Temmuz tarihinde Jeff Bezos ve kardeşi yanında Mary Wallace Funk‘ı da uzaya çıkaracak. Bu uçuşta başkaları da olacak.

Milyarder Jeff Bezos, bu görev sorunsuz geçerse dünyaya yukarıdaki pencereden bakacak ve Richard Branson’dan sonra uzaya kendi şirketi ile giden ikinci isim olacak. Peki süreç nasıl işleyecek?

Blue Origin’in kalkışı New Shepard isimli roket modeliyle yapılacak. New Shepard, insanları Crew Capsule 2.0 içerisinde uzaya çıkaracak ve daha sonra geriye gelerek dikey olarak iniş yapacak.

Crew Capsule 2.0 da elbette geriye dönecek ve üçlü paraşüt sistemiyle iniş yapacak. İnişte içerideki konuklar zarar görmesin diye son saniye ateşlemesi ile bir hava yastığı oluşturulacak. Tüm bu süreçler canlı olarak yayımlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeff Bezos şirketi Blue Origin uzay turizmi konusunda çok büyük adımlar atıyor

New Shepard roket ve ucunda yer alan Crew Capsule 2.0 ile konuklarını yerden 100 km yukarıya taşıyacak Blue Origin, ileride her ticari seferde altı uzay turistini taşımayı hedefliyor.

Yukarıda da gördüğünüz üzere çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, geçtiğimiz dönemde çok ciddi testlerden geçmiş ve kendisini kanıtlamıştı.

İlgili Video