reklamı kapat

POPÜLER

periskop iphone

iPhone dünyasına da periskop kamera sistemi giriyor

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modellerinde periskop kamera olmayacak. Ancak Apple gelecek için bu sistemi geliştiriyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Apple, 2022 ya da 2023 iPhone modellerine işaret eden periskop kamera patentleri aldı. Yukarıda da dediğimiz gibi eylül ayında gelecek 13 ailesinde bir periskop temelli telefoto kamera olmayacak. Telefonlar yüksek ihtimalle 2x ya da 3x zoom sunacak.

Gelecek iPhone’larda ise periskop kamera ile zoom seviyesi ciddi şekilde artacak. Burada net değerler bilinmiyor ancak 10x optik zoom seviyesi rahatlıkla geçilebilir.

Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan konumlandırılan optikler ve ayna sistemleriyle ince telefonlarda yüksek zoom’u mümkün kılıyor ve Android tarafından uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 serisi için en son kamera odaklı LiDAR detayı gündemdeydi

Dün çıkan son bilgilerin bir kez daha netleştirdiği üzere iPhone 13 mini, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinin hepsinde LiDAR sensörü olmayacak. Apple’ın bunu istediği ancak yüksek ihtimalle tedarik sorunları nedeniyle iPhone 13’ler özelinde vazgeçtiği aktarılıyor. Yeni seride sadece 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde LiDAR’ın olacağı söyleniyor.

LiDAR’ın ne olduğunu bilmeyenler için Apple’ın kendi açıklaması tam olarak şöyle:

“iPhone 12 Pro’daki LiDAR Tarayıcısı, ışığın nesnelerden yansıma hızını ölçerek içinde bulunduğunuz her ortamın derinlik haritasını oluşturabiliyor.

Bu ultra hızlı ve hassas ölçümler sayesinde AR uygulamaları odanızı gerçek bir yağmur ormanına dönüştürebiliyor veya yeni alacağınız bir spor ayakkabının ayağınızda tam olarak nasıl duracağını gösterebiliyor.”

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın