reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro iPhone 16 Pro LOG Tasarım

iPhone 16 Pro serisi için yine bir periskop kamera detayı geldi

2023’ün eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi yanında iPhone 16 serisi için de bilgiler geliyor.

iPhone 15 ailesinin en üstündeki model iPhone 15 Pro Max ya da iddia edilen diğer adıyla iPhone 15 Ultra, iPhone 15 Pro’dan farklı olarak bir periskop kameraya sahip olacak. Bu teknolojiyi ilk defa kullanacak olan Apple, daha önce 2024 yılında tanıtılacak iPhone 16 serisinin her iki üst seviye modeline de periskop kamera koyacak denilmişti. Ancak Apple analisti Ming-Chi Kuo, yaptığı sektör analizleri sonrasında bunun söz konusu olmadığını belirtti. Kuo’ya göre iPhone 16 serisinde de sadece en üstteki model periskop kameraya sahip olacak. Telefonlar arasındaki farkları ayırmak isteyen Apple, bu bilgilere bakılırsa yüksek kaliteye sahip yüksek zoom için ekstra ödemeyi 2024 yılında da zorunlu kılacak. Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan şekilde konumlandırılan optikler ve aynalarla ince telefonlarda yüksek zoom’u mümkün kılıyor ve Android tarafında çok ama çok uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor. Apple’ın bu tarafa çok geç giriş yapmasının arkasında ne olduğu halen net olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 16 serisi için bundan önce bir Dynamic Island haberi ses getirmişti. Biliyorsunuz iPhone X’dan bu yana iPhone’larda bir ekran çentiği yer alıyor. Bu konuda ilk güncellemeyi iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’e koyduğu ekran deliği Dynamic Island ile gerçekleştiren Apple, yeni bilgilere göre Dynamic Island’ı 2024 yılında gelecek iPhone 16 Pro serisi ile tamamen ortadan kaldıracak. Eğer bu doğruysa 16 Pro’ların Face ID yüz tanıma sistemine güç veren TrueDepth kamera sisteminin sensörlerini ekranın altına alınacak.

Buna karşın Apple’ın selfie kamerası için ufak bir ekran deliği kullanmaya devam edeceği aktarılıyor. Apple’ın gerçekten tam ekran deneyimini ancak 2026 yılında gelecek iPhone 18’ler ile sunmayı planladığı söyleniyor. Eğer bu gerçek olursa iPhone 18’lerin selfie kamerası da direkt olarak ekranın altında olacak. Apple bu konuda acele etmiyor çünkü ekran altı selfie kameraları halen yüksek bir fotoğraf kalitesi sunamıyor.

iPhone 16 ve iPhone 15 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER