reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 Pro Max iPhone 13 Pro Max

iPhone dünyasına periskop kamera tam olarak ne zaman gelecek?

Apple, daha önce 2022 sonunda gelecek iPhone 14 modelleriyle periskop zoom kamerası kullanmaya başlayacak bilgisi gündem olmuştu.

Biliyorsunuz eylül ayında karşımıza iPhone 13 serisi çıkacak. 2022’nin eylül ayında ise isim konusunda bir sürpriz olmaz ise iPhone 13s ya da iPhone 14 serisi ile tanışacağız.

Daha önce 2022 modelleriyle beraber iPhone’lara periskop kamera gelecek denilmişti. Yeni kaynaklar ise bunun söz konusu olmadığını, Apple’ın bu konudaki planları 2023 iPhone’lar için yaptığını aktardı. Bu iPhone’lara 14s ya da 15 isimleri verilebilir.

Söylendiği kadarıyla Apple, periskop kamera donanımları için Samsung ve Samsung ile bağlantılı Jahwa Electronic firmasıyla görüşmeler içerisinde bulunuyor.

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce de kamera odaklı tam 53 farklı patent almıştı. Bu patentler arasında birçok periskop zoom kamera sistemi de yer alıyordu. Yani Apple ciddi anlamda iPhone’lar için periskop zoom kamerası geliştiriyor ancak bunu hemen sunmak için bir plan yapmıyor.

Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan konumlandırılan optikler ve ayna / prizma elemanlarıyla ince telefonlarda yüksek zoom’u mümkün kılıyor ve Android tarafından uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 serisi için başka neler biliyoruz?

Modeller için en son gövde ile alakalı bir bilgi gelmişti. Sağlam kaynaklar iPhone 14’lerde gövde materyali değişecek ve titanyum kullanılmaya başlanacak demişti.

Ayrıca yeni ailede yakında gelecek iPhone 13 serisinde olacağı gibi sadece “Pro” modellerde değil tüm telefonlarda 120 Hz OLED ekran olacak. Ayrıca telefonlarda 4 nm üretim sürecinden çıkan bir işlemci kullanılacak.

Çentikli tasarımı devam ettireceği aktarılan telefonlar için devasa bir yenilik şimdilik gündemde yer almıyor. Yeni seride bir “mini” modelin olmama ihtimali de gündemde olan detaylar arasında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet