reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 iPhone 13

iPhone dünyasında gelecek nasıl görünüyor? İşte gelecek turu;

Apple, iPhone 12 modelleriyle pazarda ses getirmeyi başardı. Peki iPhone’ların geleceğinde neler yer alıyor? Bizleri neler bekliyor? İşte cevaplar;

Teknoloji devi Apple, her yıl artık karşımıza çok sayıda iPhone çıkarıyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda da değişmeyecek. Gelecek modellere baktığımız zaman ise önemli değişimler yolda görünüyor. İlk olarak Apple’ın ileride iPhone’lardan şarj girişini temelli olarak kaldırmayı istediği biliniyor. Yeni iPhone’lar ile gelen MagSafe sisteminin de bunun en büyük işareti olduğu söyleniyor. Ayrıca Apple’ın iPhone’larda halen USB-C’ye geçmemesi de tam olarak şarj girişi olmayan iPhone’lara işaret ediyor. Firma portu temelli kaldıracağından USB-C için çalışmıyor yorumları geliyor.

Gelecek iPhone’larda yüksek ihtimalle ekran çentiğinde yer alan ve gücünü TrueDepth kamera sisteminden alan FaceID yani güvenli yüz tanıma da olmayacak. Firma burada yeniden Touch ID‘ye dönecek gibi görünüyor. Yeni iPad’lere Touch ID’yi güç tuşuna entegre ederek getiren Apple, iPhone’larda ise parmak izi okumayı ekrana entegre etmeyi planlıyor. Burada Apple’ın tüm ekranı parmak izi okuyabilir hale getirmek adına aldığı patentler bulunuyor.

Firmanın ayrıca yeni iPhone’lara periskop kamera (Yatay optik dizilime sahip lensler ile) koyma planları yaptığı da önemli duyumlar arasında. Artık sonunda iPhone’ların da zoom seviyesi ciddi şekilde artacak gibi görünüyor.

Apple’ın uzak gelecekteki en büyük planı ise katlanabilir iPhone modeli. Telefon en son geçtiğimiz ayın ortasında gündeme gelmişti. Model için Apple ile Foxconn arasında çalışmaların başladığı aktarılmıştı. Çin merkezli kaynaklara göre Apple, kısa süre önce tedarikçilerden katlanabilir iPhone’un prototip olarak üretilmesi için de gereken parçaların Foxconn‘a gönderilmesini istedi.

Resmi olarak 2022 yılının sonunda tanıtılacak bilgisi gelen telefon, şimdilik çok da olası olmayan bir duyuma göre tek parça ekran kullanmıyor. Apple’a yönelik sağlam sızıntılar yapan John Prosser, modeli Apple’ın iki ayrı ekranı ortaya konulan bir menteşe ile bir araya getireceğini söylüyor. Ancak Apple’ın çıkışta Samsung Galaxy Z Fold benzeri tek bir katlanabilir ekran tercih edeceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 sonunda gelecek iPhone 13 serisi hakkında neler biliyoruz?

Yine Jon Prosser’e göre iPhone 13’lerde 1 TB depolama alanı sunulacak. Apple şu an iPhone 12’lerde maksimum 256 GB, iPhone 12 Pro’larda ise 512 GB dahili depolama sunuyor. İşte bunun iPhone 13’ler ile beraber artık 1 TB’a çekileceği dikkat çeken en yeni bilgilerden oluyor.

Ortak olarak artık kesin şekilde 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak ailenin, Pro versiyonlarında ultra geniş açı kamera F1.8 diyafram değerine sahip olacak ve 6 elementli lens yapısını kullanacak. Bu arada telefonlardan 13 Pro Max’te Samsung imzalı bir periskop kamera da yer alabilir.

Bu arada Apple’ın iPhone 12 kullanıcıları üzerinde yapmaya başladığı ankete göre iPhone 13’lerin kutusundan şarj cihazı ve kulaklık gibi bir Lightning / USB-C kablosu da çıkmayabilir. Bu henüz yüzde 100 kesin değil ancak büyük bir olasılık dahilinde. Çünkü firma 12’lerden şarj cihazını kaldırmadan önce de kişilere bir anket yapmıştı.

İlgili Video