reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Büyük hamle; Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı kaybedebilir

Sosyal medya devi Facebook, ABD merkezli olarak son dönemdeki en büyük yasal hamle ile karşı karşıya kaldı. Bu sefer olay oldukça ciddi.

Sosyal medyanın en büyük ismi konumunda yer alan Facebook, dakikalar önce ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından dava edildi. Bu davanın merkezinde firmanın rekabete aykırı davranışları ve iddia edilen yasadışı hamleler ile sosyal medya alanında bir monopoli oluşturması yer alıyor. Antitröst hamleleri ile daha önce de birçok kez gündeme gelen firma, bu sefer hiç olmadığı kadar büyük bir olayın merkezinde yer alıyor. Çünkü bu sefer süreçte WhatsApp ve Instagram da yer alıyor. Facebook’un satın alarak bünyesine kattığı bu iki platform da kurulan monopolinin bir parçası olarak görülüyor ve FTC şirketin bu firmaları elinden çıkarmasını istiyor. Evet şu an ciddi ciddi böyle bir durum bulunuyor. Facebook’un yasal bir karar ile hem WhatsApp hem de Instagram platformlarını satmak zorunda bırakılabileceği aktarılıyor. FTC bu iki şirketin de bağımsız hale gelmesini istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook tarihi bir sürece giriş yapıyor

Sosyal medya devinin pazarı büyük oranda domine etmesi hiç iyi karşılanmıyor. Henüz konu hakkında Facebook’tan gelen bir açıklama da bulunmuyor. Ancak Instagram ve WhatsApp gibi zamanında ufak sayılacak şirketleri satın alarak sosyal medya pazarındaki rekabete zarar verdiği söylenen şirket, gücünü kullanarak rakiplerini adeta “ezmesi” açısından da ciddi şekilde suçlanıyor.

Biliyorsunuz firmanın rakiplerden aldığı / kopyaladığı özellikler devasa kullanıcı kitlesi nedeniyle bir anda popüler oluyor. Ancak bu durum diğer şirketlerin geriye düşmesine neden oluyor. İşte bu ve benzeri durumlar nedeniyle şirket ABD geneline yayılan ve büyük bir destek gören son yılların en büyük mücadelesine başlıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile tanışın