reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin insanlı deneme

Özel uzay şirketi Blue Origin’den büyük 2018 hedefi

Jeff Bezos‘un uzay şirketi Blue Origin, hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde Crew Capsule 2.0 yolcu kapsülünü ilk kez test uçuşuna çıkartmıştı. Bu süreçte büyük başarı elde eden şirket, yeni hedefini açıkladı.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuya büyük önem veriyor. 12 Aralık tarihinde Texas’da gerçekleştirilen test kalkışında New Shepard roket modeli üzerine yüklenen Crew Capsule 2.0 ile sorunsuz bir deneme gerçekleştiren şirket, insanlı denemeyi ise 2018’de yapmak istiyor. En büyük hedefleri arasında yer alan bu adım, görünüşe bakılırsa ihtimaller dahilinde bulunuyor. Kabaca bu denemeden bir yıl uzakta olduklarını söyleyen firma, elbette kesin konuşamıyor. Önlerinde yapmaları gereken bir çok test olduğu belirten sorumlu Jeff Ashby, testlerin sonucuna göre karar verileceğini söylüyor. Daha önce de 2018 yılında gerçek uzay turizmine başlamak istediği belirtilen firma, bu amacı için altı yeni New Shepard üretiyor. Yeni geliştirilen kapsül içerisinde altı turistin taşınabileceği belirtilirken, üst noktada yolcuların koltuklarında kalkıp yerçekimsiz ortamı deneyimleyebileceği söyleniyor. Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, 100 km (Karman Line) yukarıdan dünyaya harika bir bakış attırmaya hazırlanıyor.

İnsanlı denemeler sadece Blue Origin’in gündeminde değil

Gelen bilgilere göre Elon Musk’ın SpaceX’i ile büyük havacılık firması Boeing’de 2018’de insalı uzay denemeleri yapmak istiyor. İnsanları dünya dışarısına çıkartan ilk özel uzay şirketi olma yarışı için çalışmalar sürerken, bu riskli denemeleri ilk kimlerin yapacağı da büyük merak uyandırıyor. Blue Origin’in en son mankenli dememede çektiği video ise aşağıda yer alıyor. İyi seyirler dileriz.

Video