reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin New Shepard

Amazon CEO’sunun uzay şirketi Blue Origin’den tarihi bir roket başarısı daha [Video]

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon’un sahibi Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin ile önemli bir başarıya daha imza attı.

Sayılı özel uzay şirketleri arasında yer alan Blue Origin, Jeff Bezos’un sağladığı büyük maddi destek ile kalkış denemelerine devam ediyor. Kısa süre önce bunlar arasına bir yenisini da ekleyen firma, sekizinci kez “New Shepard” isimli yeniden kullanılabilir roket modelini başarılı şekilde gökyüzüne fırlattı. Teksas’ta yapılan kalkışta tam 105.9 km yukarıya çıkan roket, ön kısmında Crew Capsule‘u taşıyordu. Canlı olarak yayımlanan kalkıştan 20 saniye sonra Crew Capsule‘u gövdesinden ayıran roket, aynı SpaceX’in Falcon 9’ları gibi dikey olarak geriye iniş yaptı. İçerisindeki mankenlere bir kez daha yer çekimsiz ortam deneyimi yaşatan Crew Capsule ise, üç adet çok büyük paraşüt yardımıyla sorunsuz olarak belirlenen bölgeye geri döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörün sessiz ismi Blue Origin

Özel uzay şirketleri arasında bir roketi dikey olarak indirmeyi başaran ilk firmalardan olan Blue Origin, biliyorsunuz New Shepard ile şimdilik ufak oynuyor. Görebileceğiniz üzere Falcon 9’lardan çok daha ufak olan roket, özellikle uzay turizmi için büyük önem arz ediyor. İşte bu konuda da insanları denemeler kapıda görünüyor. Daha önce bir açıklama yapan firma, insanlı denemeyi ise 2018’de yapmak istiyor. Daha önce de 2018 yılında gerçek uzay turizmine başlamak istediği belirtilen firma, bu amacı için altı yeni New Shepard üretiyor. Roketin önünde yer alan kapsül içerisinde altı turistin taşınabileceği belirtilirken, üst noktada yolcuların koltuklarında kalkıp yer çekimsiz ortamı deneyimleyebileceği söyleniyor.

Video