reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin News Glenn roket LOG Görsel

Blue Origin imzalı yeni roket New Glenn rekabet için hazırlanıyor

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un geri planda kalan özel uzay şirketi Blue Origin uzun bir aradan sonra yine New Glenn ile gündemde.

Blue Origin en son NS-24 adı verilen görevi sorunsuz olarak gerçekleştirmeyi başarmasıyla gündeme gelmişti. Bu insansız görev kapsamında SpaceX Falcon 9 gibi yeniden kullanılabilir yapıda olan New Shepard roket (Toplamda 24. kalkış oldu) kullanılarak 33 farklı bilim ve araştırma yükü yanında bazı kargolar gökyüzüne taşındı. Yaşanan bazı teknik sorunlar nedeniyle Eylül 2022’den bu yana görev yapamayan ve büyük bir FAA soruşturması geçiren Blue Origin, sonunda yeniden operasyonel hale gelmesiyle dikkat çekmişti. Şu an hiçbir alanda SpaceX’in yanına dahi yaklaşacak düzeyde olmayan şirket, gelecekte bunu değiştirmek istiyor ve bunun için New Glenn isimli çok daha güçlü ve büyük bir roket ile aynı zamanda Blue Moon isimli bir Ay aracı üzerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor. Bugün ise spesifik olarak New Glenn gündemde çünkü roket nihayet Cape Canaveral’deki fırlatma rampasına test için konumlandırıldı. New Glenn’in ilk kalkışı 2020’den 2021’e ve ardından 2022’ye ertelenmişti, şimdi ise ilk tam kalkış testinin bu yılın sonlarına doğru yapılması planlanıyor bilgisi geçilmeye başlandı. Aktarıldığı kadarıyla New Glenn alçak dünya yörüngesine yaklaşık 100 bin pound (45 metrik ton) yük götürebilecek kapasitede. Bunun United Launch Alliance imzalı Vulcan roketin ve SpaceX imzalı Falcon 9 roketin üzerinde olduğu ancak yine SpaceX imzalı Falcon Heavy’nin altında olduğu açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeff Bezos’un büyük serveti sayesinde hayatta kalmaya devam edecek şirket, kısa süreli de olsa birçok insana uzay deneyimi yaşatmayı başarmıştı. Bu arada SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Bezos’un Amazon’u da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için çalışıyor. SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi en gündeme getiren atılan büyük adımlardan birisi olmuştu. Şirket KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli ilk test uydularını ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkarmıştı.

Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Kısa süre önce yapılan açıklamaya göreyse projeye SpaceX de destek çıkacak ancak bu elbette ücretsiz olmayacak. Project Kuiper ağını büyütmek için Amazon kesenin ağzını açtı ve rakibi SpaceX’ten üç farklı Falcon 9 kalkışı satın aldı. Bu üç kalkışın ancak 2025’in ortasında olacağı aktarılıyor, Amazon’un SpaceX’ten ileride başka kalkışlar da satın alması bekleniyor.

Blue Origin ve New Glenn yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle