reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin News Glenn roket LOG Görsel

Blue Origin, başarılı bir insanlı görev gerçekleştirdi

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un geri planda kalan özel uzay şirketi Blue Origin, bugün yeni bir insanlı göreve çıktı.

Blue Origin en son NS-24 adı verilen görevi sorunsuz olarak gerçekleştirmeyi başarmasıyla gündeme gelmişti. Bu insansız görev kapsamında SpaceX Falcon 9 gibi yeniden kullanılabilir yapıda olan New Shepard roket (Toplamda 24. kalkış oldu) kullanılarak 33 farklı bilim ve araştırma yükü yanında bazı kargolar gökyüzüne taşınmıştı. Yaşanan bazı teknik sorunlar nedeniyle Eylül 2022’den bu yana “insanlı” görev yapamayan ve süreçte büyük bir FAA soruşturması geçiren Blue Origin, bugün yeni düzenlenen NS-25 görevi özelinde alçak dünya yörüngesine altı yeni sivil taşıdı ve onlara kısa süre için de olsa yerçekimsiz ortam deneyimi yaşattı. Bu kişiler spesifik olarak 90 yaşındaki Ed Dwight ile Mason Angel, Sylvain Chiron, Kenneth L. Hess, Carol Schaller ve Gopi Thotakura olarak açıklandı. Şu an hiçbir alanda SpaceX’in yanına dahi yaklaşacak düzeyde olmayan şirket, gelecekte bunu değiştirmek istiyor ve bunun için New Glenn isimli çok daha güçlü ve büyük bir roket ile aynı zamanda Blue Moon isimli bir Ay aracı üzerinde de aktif olarak çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda spesifik olarak yukarıda görebileceğiniz New Glenn gündeme gelmişti çünkü roket Cape Canaveral’deki fırlatma rampasına test için konumlandırılmıştı. New Glenn’in ilk kalkışı 2020’den 2021’e ve ardından 2022’ye ertelenmişti, şimdi ise ilk tam kalkış testinin bu yılın sonlarına doğru yapılması planlanıyor bilgisi veriliyor. Aktarıldığı kadarıyla New Glenn alçak dünya yörüngesine yaklaşık 100 bin pound (45 metrik ton) yük götürebilecek kapasitede. Bunun United Launch Alliance imzalı Vulcan roketin ve SpaceX imzalı Falcon 9 roketin üzerinde olduğu ancak yine SpaceX imzalı Falcon Heavy’nin altında olduğu açıklanıyor.

Bu arada SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Bezos’un Amazon’u da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için çalışıyor. SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi en gündeme getiren atılan büyük adımlardan birisi olmuştu. Şirket KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli ilk test uydularını ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkarmıştı.

Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Kısa süre önce yapılan açıklamaya göreyse projeye SpaceX de destek çıkacak ancak bu elbette ücretsiz olmayacak. Project Kuiper ağını büyütmek için Amazon kesenin ağzını açtı ve rakibi SpaceX’ten üç farklı Falcon 9 kalkışı satın aldı. Bu üç kalkışın ancak 2025’in ortasında olacağı aktarılıyor, Amazon’un SpaceX’ten ileride başka kalkışlar da satın alması bekleniyor.

Blue Origin haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER