reklamı kapat

POPÜLER

Leapmotor T03 LOG Tasarım

Leapmotor, Avrupa’daki varlığını güçlendiriyor

Stellantis ve Leapmotor arasında yüzde 51/49 hisseyle Stellantis liderliğinde kurulan Leapmotor International’da yetki süreci tamamlandı.

Bu konuda geçilen resmi açıklamada şunlara yer verildi: “Dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis N.V., Çin’in önde gelen otomobil üreticilerinden Leapmotor ile kısa bir süre önce görüşmelerine başladığı ortak girişim için yetki süreci tamamladı. Stellantis N.V. ve Leapmotor iki şirketin gerekli tüm yetkileri tamamladığını ve yüzde 51/49 hisseyle Stellantis liderliğinde bir ortak girişim olan Leapmotor International B.V.’nin kuruluşunun tamamlandığını açıkladı. Merkezi Amsterdam’da bulunan ve eski Stellantis Çin yöneticisi CEO Tianshu Xin liderliğindeki yönetim ekibi, ilk etapta T03 ve C10 modellerini Avrupa pazarlarında başarılı bir şekilde tanıtmak için hazırlanıyor. Ekip, 2024 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren de Hindistan ve Asya Pasifik (Büyük Çin hariç), Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına açılacak. A segmentinde yer alan T03 modeli, B segmenti seviyesindeki iç hacmi ve 265 km WLTP menziliyle kentsel kullanımda öne çıkıyor. C10 ise, 420 km WLTP menzili ve E-NCAP’tan aldığı 5 Yıldız ile dikkat çekiyor. Segmentinin en iyi sürüş ve yol tutuş deneyimini sunan C10, tam donanımlı ve aile odaklı bir D segmenti model olarak öne çıkıyor. İki şirket, Ekim 2023 tarihinde Stellantis’in ilk 3 Çinli elektrikli otomobil startup markasından biri olan otomotiv şirketi Leapmotor’dan yaklaşık yüzde 21 hisse satın almak için 1,5 milyar Euro yatırım yaptığını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşma ayrıca Büyük Çin dışındaki Leapmotor ürünlerinin ihracat, satış ve üretimi için münhasır haklara sahip olacak Leapmotor International oluşumunu da kapsıyor. Ortaklık, şirketin dünyanın en büyük pazarı olan Çin’deki satışlarını daha da artırmayı ve diğer bölgelerde Leapmotor markasının satışlarını önemli ölçüde hızlandırmak üzere Stellantis’in köklü küresel ticari varlığından yararlanmayı hedefliyor.”

Konu hakkında değerlendirme yapan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Leapmotor International’ın kurulması, dünya genelindeki önemli pazarlarda Çinli markalarla rekabet edecek ileri teknoloji ürünü batarya elektrikli otomobil modelleriyle küresel ısınma sorununun çözümüne yardımcı olma noktasında geleceğe dönük atılmış önemli bir adım. Mevcut küresel varlığımızla yakında müşterilerimize beklentilerin ötesinde rekabetçi ve teknoloji odaklı elektrikli otomobiller sunabileceğiz. Tianshu Xin liderliğinde, şirketin büyümesini desteklemek ve her iki ortak için değer yaratmak üzere satış dağıtım kanallarını hızla artırmak için dünya genelinde güçlü bir ticari ve endüstriyel strateji oluşturduk” dedi.

Leapmotor Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jiangming Zhu ise, “Ortaklık bize üst düzey verimlilik sağlayacak. Şirketin ileri teknolojileri ve ürünleri ile Stellantis’in denizaşırı kanallar, hizmetler ve pazarlama alanlarındaki desteğinden yararlanarak, tüm dünyadaki kullanıcıların Leapmotor ürünlerinin üstün niteliklerini ve sürüş özelliklerini deneyimlemelerini umuyoruz. Bu iş birliğinin Şirketi dünya standartlarında saygın bir akıllı elektrikli otomobil şirketi olma yolunda destekleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Leapmotor haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu