reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMac Pro iFixit içini açma

iFixit, 27 bin TL’lik Apple iMac Pro’yu parçalarına ayırdı

Elektronik ürünlerin içini açarak tamir edilebilirlik durumlarını belirleyen iFixit, bu sefer 27 bin TL’lik Apple iMac Pro‘yu parçalarına ayırdı. Gelin bilgisayarın içine beraber bakalım.

Apple’ın direkt olarak profesyonellere özel hazırladığı 5 bin dolar yurt dışı fiyatına sahip iMac Pro, iFixit’in elinde kaçamadı. Bilgisayarı 17 adımda açan ekip, gelişmiş sisteme 10 üzerinden 3 puan verdi. Tahmin edildiği üzere tamirinin zor olduğu cihazlar arasına yerleşen hepsi bir arada bilgisayar, sadece tek bir olumlu yorum aldı. iFixit tarafından RAM ve işlemcisinin modüler olması yani tamir ile yükseltmenin ihtimal dahilinde olmasıyla beğenilen bilgisayar, diğer konularda eleştirildi. Bu noktada ilk olarak çift SSD biriminin modüler ancak Apple tarafından özel tasarlanması nedeniyle değiştirmenin zor olması yorumu yapıldı. Sistemde kullanılan siyah bandın her tamir sonrası değişim gerekmesi de beğenilmedi. Normal iMac gibi dışarıdan erişilebilen RAM slotu taşımaması da olumsuz görülen iMac Pro, RAM, CPU ve SSD‘nin anakart arkasına konulmasını kötü buldu. Bunun süreci çok zorlaştırdığını belirten site, grafik biriminin sabitlenmiş olmasını da eleştirdi. Bu bir “profesyonel” sistemi için doğru bulunmadı.

Apple iMac Pro iFixit içini açma
Apple iMac Pro iFixit içini açma
Apple iMac Pro iFixit içini açma
Apple iMac Pro iFixit içini açma
Apple iMac Pro iFixit içini açma

iFixit tarafından parçalan iMac Pro’nun detayları

Bilgisayar başlangıç donanımıyla 27 bin TL Türkiye satış fiyatına sahip. Bu fiyata 3,2 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 8 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 32 GB DDR4 ECC RAM, 1 TB SSD, 8 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 54 ekran kartılı oldukça güçlü bir sistem elinize geçiyor. Bana bu yetmez diyenler varsa fiyat özel donanım tercihleriyle daha da inanılmaz bir hale geliyor. 2.3 GHz hızında (4.2 GHz hıza çıkabiliyor) çalışan 18 Çekirdekli Intel Xeon işlemci, 128 GB DDR4 ECC RAM, 4 TB SSD, 16 GB HBM2 bellekli Radeon Pro Vega 64 ekran kartlı bir iMac Pro’nun fiyatı tam 68 bin TL seviyesine çıkıyor. 14 bin dolar yurt dışı fiyatının karşılığı olan bu rakam yazılım tercihleriyle 70 bin TL seviyesini buluyor.

İlgili Video