reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil iMac’in içinde kullanıcıları sevindirecek bir detay keşfedildi

09 Haziran 2017

Apple uzun süren bir aradan sonra nihayet iMac serisini yeniledi ve donanımsal anlamda çok güçlü bilgisayarlar satışa sundu. Peki bu yeni iMac modellerinin içinde ne gibi değişiklikler var? Her cihazın içini itinayla açarak inceleyen iFixit’in masasının son konuğu yeni iMac oldu. 

iFixit, iMac’i parçalarına ayırdığında çok ilginç bir bilgiye ulaştı. Buna göre iMac’in donanımında güncelleştirme yapmak mümkün oluyor . 2012 yılından beri ilk kez geliştirilebilir işlemci ve 2013 yılından beri ilk kez artırılabilir hafıza bu yeni modelde karşımıza çıkıyor. Donanımsal değişiklikler yapılabiliyor yapılmasına ancak son kullanıcının bu güncelleştirmeleri yapabilmesi neredeyse imkansız. iFixit yaptığı açıklamada iMac’i parçalara ayırmanın çok zor olduğunu dile getiriyor. Ancak en azından artık donanıma müdahale edilebiliyor olması güzel bir haber. Tabii fiyatı 5 bin lira üzerinde olan bilgisayarların kapağı aralanırken yaşadığınız gerginliği söylemeye gerek yok sanırız.

Tamir edilebilirlik tarafına geldiğinde ise kötü bir tablo bizleri karşılıyor. Cam ve retina ekran birbirine sıkıca birleştirildiği için tamir maliyeti artıyor. Ayrıca RAM kısmı devrenin arka kısmına dahil edildiği için yalnızca RAM’e ulaşmak için bile bilgisayarı tamamen sökmek gerekiyor. Sonuç olarak 10 üzerinden 3 puan alan iMac, tamir edilebilirlik konusunda sınıfta kalıyor.

YORUMLAR