reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Lightroom Sensei

Güncellenen Adobe Lightroom, yapay zekayı hayatımızın bir parçası haline getiriyor

Kısa süre önce dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Adobe Lightroom güncellendi. Yapılan bu önemli güncelleme ile yapay zekaya yönelik önemli bir atılım daha yapıldı.

Geliştirdiği Sensei yapay zeka altyapısıyla son dönemde sık sık gündeme gelen Adobe, artık konsept değil gerçek çözümlerle karşımıza çıkıyor. Bu noktada güncellenen Lightroom, gerçek anlamda yapay zeka kullanarak fotoğrafları çok daha güzel hale getirebiliyor. Bu noktada “otomatik” ayarlar üzerine giden şirket, otomatik düzenleme seçeneğinin artık hiç olmadığı kadar iyi olduğunu belirtiyor. Bunu Sensei üzerinden fotoğrafları analiz ederek yapan uygulama, verdiğiniz fotoğrafı benzer çekimler ile karşılaştırıyor ve sonuçta ortaya en ideal sonucu çıkartıyor. Tüm Lightroom ekosisteminde yapılan değişiklik, ayrıca burada ulaşabileceğiniz diğer yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Adobe Lightroom’a da güç vere Sensei altyapısı nedir?

Şirketin kendi açıklamasına göre Sensei, birleşik yapay zeka ve makine öğrenimi çerçevesinde yüksek çözünürlüklü görüntülerden müşteri tıklatmalarına kadar trilyonlarca içerik ve veriden yararlanıyor. Milyonlarca içerik arasında görüntü eşleştirme, belgeleri anlayıp sezme ve önemli kitle segmentlerini iyi şekilde hedefleme gibi özellikleri bulunan yapay zeka, sürekli olarak kendisini geliştiriyor. Yani bu da yazılımların ya da bahsi geçen otomatik düzenleme özelliğinin aynı kalmayacağı anlamına geliyor. Yapay zeka birçok alanda hayatımızı kolaylaştırırken, yavaş yavaş bize olan ihtiyacı da bitirmeye başlıyor. Elon Musk’ın korkutucu açıklamaları gerçek mi olacak dersiniz?