reklamı kapat

POPÜLER

Lightroom

Adobe, Lightroom için yapay zeka destekli bir silme aracı getirdi

Adobe, popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Lightroom için yapay zeka destekli bir silme aracı (Generative Remove) getirdi.

Fotoğraf makinesi sahibi hemen herkesin olmazsa olmazları arasında yer alan Adobe Lightroom içinde artık Generative Remove adı verilen bir silme aracı yer alıyor. Üretken yapay zekayı temel alan bu yeni sistem, fotoğraflardan seçilen objeleri adeta büyülü şekilde çıkarıyor. Lightroom’un masaüstü, web ve mobil sürümlerine beta olarak getirilen araç, seçilen objenin arkasını çevreyi analiz ederek çok iyi ve gerçekçi şekilde dolduruyor, bu özellik gerçekten inanılmaz büyük bir zaman kazancı vadediyor. Fotoğraflardan istenmeyen objeleri silme konusunda gelinen nokta gerçekten akıl almaz seviyede bulunuyor, Generative Remove özelliği kişilere sildiği yere koyması için üç farklı varyasyon sunuyor. Photoshop’takine benzer bu altyapı ile en doğal ya da uygun sonuç saniyeler içerisinde seçilebiliyor. Bu arada bugün Lightroom için yine yapay zeka destekli olan “Lens Blur” aracı da herkese açıldı. Bu özellik çok gerçekçi arka plan/fon bulanıklığı oluşturabiliyor, burada kişilere farklı “bokeh” seçimleri sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en önemli yazılım firmalarından Adobe, bundan önce ciddi bir eleştiri ile karşı karşıya kalmıştı. Kaçıranlar için Photoshop ve fazlasının arkasındaki dev Adobe, son dönemde özellikle fotoğrafçıların büyük eleştirileri ile karşı karşıya kalıyor. Şirket hazırladığı reklamlarda “yapay zeka sayesinde fotoğraf çekimlerine ihtiyaç kalmadı, o süreci atlayın artık” konseptinin satışını yapıyor, bu durum elbette profesyonel fotoğrafçıların hiç hoşuna gitmiyor.

Süreç hakkında bir profesyonel, “Fotoğraf çekimlerini atlayın mı? Adobe bundan sonra müşterilerine neyi atlamalarını söyleyecek? Ve onların tüketicilere verdiği mesajlar ne zaman tamamen tüm uzmanları atlayın’a dönüşecek?” Bir başka profesyonel ise şunu yazıyor: “Gerçekten mi Adobe? İnsanlara fotoğraf çekimini atlamalarını mı söylüyorsunuz?” 

Geçtiğimiz hafta konuşan bir Adobe yetkilisi üretken yapay zeka hakkında, “Bu gerçekten bir devrim, bu adeta yeni dijital fotoğraf makinesi ve bunu mutlaka benimsememiz gerekiyor.” dedi, tüm bunlar bir araya getirildiği zamansa firmanın “Fotoğrafçılık” mesleğini önümüzdeki dönem için kafasında bitirdiği konuşulmaya başlandı. Birçok kişi üretken yapay zeka sistemlerine karşı gerçek görsel profesyonellerin korunmasını, bunu da büyük şirketlerin yapmasını istiyor.

Ancak maalesef bu böyle olmayacak ve üretken yapay zeka sistemleri nedeniyle birçok fotoğrafçı ve aynı zamanda tasarımcı işsiz kalacak. İşin kötü yanı, bu sistemler direkt olarak onların büyük emek verdiği çalışmalarıyla eğitildiler ve bundan hemen hemen hiçbir orijinal içerik üretici ufak bir gelir dahi elde edemedi…

Lightroom haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu