reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Firefly Image 3

Adobe yeni “Firefly Image 3” görsel modeliyle kaliteyi katlıyor

 - Güncelleme: 23 Nisan 2024 12:31

Adobe, yeni geliştirdiği Firefly Image 3 isimli görsel modeliyle kaliteyi katlıyor. Firma bu konuda oldukça geride yer alıyordu.

Adobe tarafından bugün duyurulan ve ilk aşamada sadece Photoshop (beta) ile Firefly web uygulamasında sunulan yeni model Firefly Image 3, daha uzun ve karmaşık yazılı komutları anlama yeteneğinin yanı sıra geliştirilmiş aydınlatma ve metin oluşturma özellikleriyle yerini aldığı Image 2’den çok daha iyi sonuçlar ortaya koyabiliyor. Yazılanları artık çok kısa girdiler verilse dahi doğru şekilde oluşturabildiği belirtilen yeni model, tüm iyileştirmeler ile son aşamada “oldukça gerçekçi” sonuçlar ortaya koyuyor ve Midjourney ile OpenAI’ imzalı DALL-E 3 karşısında çok güçlü bir alternatif halini alıyor. Herkese eksiksiz olarak yıl sonunda açılacak Firefly Image 3, yeni altyapısı sayesinde yüklenen örnek fotoğrafları değerlendirerek uygun / uyumlu çıktılar üretebiliyor (Çıktılar bir fotoğraf üstündeki seçime de uygulanabiliyor) ve Photoshop beta’ya eklenen yeni “Arka Plan Oluştur” aracına da güç veriyor. Direkt olarak ürün tarafına odaklanan bu araç, görseldeki ana objeyi seçiyor ve arkasına uygun fonu yapay zeka ile oluşturarak ekliyor. Hepsine ek olarak Firefly sonuçlarının / çıktılarının benzerlerini üreten ya da çoğaltan bir araç da geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Adobe Premiere Pro gündeme gelmişti. Çünkü yazılımın kullanıcıları videolarına yapay zeka ile obje ekleyip, obje çıkarabilecek. Bu birçok durumda büyük zaman kazandıracak. Adobe, üretken yapay zeka araçları üzerinde uzun zamandır çalışıyor, Generative Fill gibi araçlar Photoshop içerisinde hali hazırda harikalar yaratıyor. Süreç önümüzdeki dönemde ise video tarafına girecek ve Adobe Premiere Pro kullanıcıları videolarına yapay zeka ile obje ekleyip, otomatik seçimler ile obje çıkarabilecek (Örnek video sayfanın altında). Yazılı komutlar ile kontrol edilecek bu altyapı, kişilere birçok projede inanılmaz zaman kazandıracak, burada özellikle yapay zeka destekli obje silme çok kullanılacak. Bu temelde video sürelerinin uzatılmasına da imkan tanıyacaklarını belirten firma, bu özellikler için şu an sadece bir “geliştirme” duyurusu yapıyor, çıkış için bir tarih vermiyor ancak yıl sonuna doğru bir adım atılacağı düşünülüyor.

Adobe Firefly Image 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu