reklamı kapat

POPÜLER

Adobe

Adobe bu sefer “VideoGigaGAN” ile ses getirmeyi başardı

Adobe bu sefer “VideoGigaGAN” ile ses getirmeyi başardı. Bu sistem direkt olarak video çözünürlüklerini artırmaya odaklanıyor.

Adobe mühendisleri tarafından hazırlanan VideoGigaGAN, üretken yapay zeka temelli bir model ve çok düşük çözünürlüklü ya da bulanık videoları işleyerek onları çok daha kaliteli ya da başka bir deyişle keskin hale getirebiliyor. Sekiz kata kadar artış yapabildiği söylenen sistem, Adobe’nin açıklamasına göre Video Super Resolution (VSR) teknolojisine oranla daha iyi sonuçlar ortaya koyuyor, ufak detayları da çok iyi şekilde netleştirebiliyor ve çoğu zaman detayları üretken yapay zeka ile yeniden oluşturarak videoya ekleyebiliyor. Şirketin kendi gösterdiği buradaki örnekler etkilemeyi başarıyor, şimdilik sistemi herkes kullanamıyor çünkü üzerindeki çalışmalar aktif olarak devam ediyor. İleride Premiere Pro içinde sunulma ihtimali olan ancak bu konuda kesin bir açıklama yapılmayan VideoGigaGAN, büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe bundan önce Firefly Image 3 ile dikkat çekmişti. Adobe tarafından geçtiğimiz hafta duyurulan ve ilk aşamada sadece Photoshop (beta) ile Firefly web uygulamasında sunulan yeni model Firefly Image 3, daha uzun ve karmaşık yazılı komutları anlama yeteneğinin yanı sıra geliştirilmiş aydınlatma ve metin oluşturma özellikleriyle yerini aldığı Image 2’den çok daha iyi sonuçlar ortaya koyabiliyor. Yazılanları artık çok kısa girdiler verilse dahi doğru şekilde oluşturabildiği belirtilen yeni model, tüm iyileştirmeler ile son aşamada “oldukça gerçekçi” sonuçlar ortaya koyuyor ve Midjourney ile OpenAI’ imzalı DALL-E 3 karşısında çok güçlü bir alternatif halini alıyor.

Herkese eksiksiz olarak yıl sonunda açılacak Firefly Image 3, yeni altyapısı sayesinde yüklenen örnek fotoğrafları değerlendirerek uygun / uyumlu çıktılar üretebiliyor (Çıktılar bir fotoğraf üstündeki seçime de uygulanabiliyor) ve Photoshop beta’ya eklenen yeni “Arka Plan Oluştur” aracına da güç veriyor. Direkt olarak ürün tarafına odaklanan bu araç, görseldeki ana objeyi seçiyor ve arkasına uygun fonu yapay zeka ile oluşturarak ekliyor. Hepsine ek olarak Firefly sonuçlarının / çıktılarının benzerlerini üreten ya da çoğaltan bir araç da geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe sistemleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu