reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’da 2017 boyunca en çok bunları aradık [Video]

İnternet devi Google her yıl olduğu gibi 2017 için de “2017 Yılının Arama Trendleri” listesini yayınladı. Türkiye’nin ve tüm dünyanın bir özetini sunan listeye gelin birlikte bakalım.

Google‘ın kendi içerisinde yapılan aramalardan elde ettiği verilerinden oluşturduğu liste, Türkiye için altı farklı kategorinden oluşuyor. Bu kategoriler Dizi, Genel aramalar, Nedir, Yemek tarifi, Ünlüler ve Şarkı şeklinde karşımıza çıkıyor. Ülkemizin geride bırakmaya hazırlandığımız yıldaki ilgi alanlarını gösteren liste, genel olarak bakıldığı zaman büyük sürprizler oluşturmamış gibi görünüyor. Yukarıda belirttiğimiz bu altı farklı kategorilerde yapılan en popüler beş arama ise şu şekilde sıralanıyor;

Dizi

1: Game of Throne

2: Fi

3: İçerde

4: Kalp atışı

5: İsimsizler

Genel aramalar

1: Milli piyango

2: Stres çarkı

3: YSK

4: E-okul

5: Referandum sonuçları

Nedir

1: Pestisit

2: Varlık fonu

3: Chia tohumu

4: Başkanlık sistemi

5: Kara cuma

Yemek tarifi

1: Krep

2: Aşure

3: Güllaç

4: Enginar

5: Kuymak

Ünlüler

1: Vatan Şaşmaz

2: Filiz Aker

3: İbrahim Erkal

4: Harun Koçak

5: Cem Korkmaz

Şarkı

1: Gece Gölgenin Rahatına Bak – Çağatay Akman

2: Sen Olsan Bari- Aleyna Tilki

3: Erik Dalı Gevrekti – Ömer Faruk Bostan

4: Yolla – Tarkan

5: Canvar – Derya Uluğ

Google’ın açıkladığı küresel verilere bakarsak

Google’dan dünya genelinde en çok arananların başında ise Irma kasırgası, iPhone 8, iPhone X, Galaxy S8, Xbox One X, Nintendo Switch, bitcoin, Kevin Spacey, Gal Gagot, gibi sonuçlar karşımıza çıkıyor. Listeye bakıldığında Slime nasıl yapılır?, bitcoin nasıl alınır gibi konuların da 2017’de çok merak edildiği görünüyor. Film tarafında IT, Logan, Wonder Woman ve Justice League gibi yapımlar yer alırken, dizi tarafında Stranger Things liderliği elinde tutuyor. Link Park, Arianan Grande, Despacito ve Shape of You gibi aramalar ise müzik tarafında karşımıza çıkıyor.

Video