reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Bitcoin

Bitcoin almak için evinizi ipotek eder miydiniz?

Sanal para birimi bitcoin, biliyorsunuz son dönemde inanılmaz bir değerlenme kaydetti. Yatırım yapmayanları pişman eden para birimi, bazı büyük risklerin alınmasına da aracılık etmeye başladı.

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, geçtiğimiz hafta tarihi bir rekor kırarak 15 bin dolar değerlenmeye ulaşmıştı. Şu an değeri 17 bin dolar seviyesinde olan para birimi, nedendir bilinmez çok hızlı yükseliyor. 2018’e gelmeden 20 bin doları yakalaması beklenen para birimi, insanların büyük riskler almasına neden oluyor. Yurt dışından gelen bilgilere göre bitcoin almak için evini ipotek eden insanların sayısı inanılmaz oradan artıyor. Çektikleri nakit kredi karşılığında evlerini riske atan insanlar, çok büyük bir kumar oynuyor gibi görünüyor. Bazı ekonomistler tarafından sönecek bir balon olarak nitelendirilen para birimi, buna rağmen kendi milyarderlerini dahi yaratmış durumda.

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.