reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin kripto paralar

Kripto para birimi bitcoin tam 123 bin TL’yi buldu

Kripto para birimi bitcoin, son dönemde yine çok ciddi bir yükseliş trendine girdi.  Sanal para biriminin özellikle Türk lirası karşılığı nefes kesiyor.

Kısaca hafızaları tazelemek adına 2013 yılında değeri 1.000 dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son dönemde yine artış yaşıyor. Kripto para en son gündemimize geldiğinde 11.634 dolar değerlerinde geziyordu. Değeri düşükken satın alanların ve sabırla yeniden artmasını bekleyenlerin yüzünü güldüren para birimi, şu an 16 bin doları geçmiş durumda. Peki 1 Bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunun haberi yazdığımız zamandaki güncel kur üstünde cevabı karşımıza tam 123 bin TL olarak çıkıyor. Türkiye’de doların yükselmesiyle Bitcoin’in karşılığı da bağlantılı olarak katlanıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum ise 467 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 3.586 TL seviyesinde geziyor. Tüm kripto piyasa değeri ise bu aralar 465 milyar dolar seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çekici elektrikli motosiklet modellerinden