reklamı kapat

POPÜLER

Google

Rekabet Kurulu’ndan Google’a gerçekten dev bir ceza geldi

İnternet devi Google, Rekabet Kurulu tarafından çok ama çok büyük bir cezaya çarptırıldı. Rakam bu sefer gerçekten çok yüksek.

Dakikalar önce çok büyük bir sürprizin haberi geldi. İnternet devi Google hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle tam 196 milyon TL idari para cezası verildiğini duyurdu. Son dönemde gördüğümüz en büyük rakamlardan olan bu ceza, gerçekten çok ses getirmiş durumda. Google hatırlarsınız genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında da geçen hafta sözlü savunma vermişti. İşte bu ceza da tam olarak bunun üzerine geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google öncesinde Türkiye başka internet devlerine ceza kesmişti

Hatırlarsınız hayata geçen yasal sürenin sona ermesinin ardından Türkiye özelinde “temsilci bildiriminde bulunmayan” Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına 10 milyon lira ceza kesildi. Aktarıldığı kadarıyla 1 ay sonra bu ceza miktarı 30 milyon TL olacak. Daha sonra reklam vermek yasaklanacak, reklam yasağından üç ay sonra da bant genişliği azaltılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak adlandırılan 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı şirketlere uymaları gereken bazı kurallar bildirilmişti. Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Youtube ve Tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi,” demişti

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı özel elektrikli motosiklet